Kadın avukatlardan Emine Şenyaşar'a destek

  • kadın
  • 14:41 20 Eylül 2021
  • |
img
URFA - Urfa adliyesi önünde "adalet nöbeti" tutan Emine Şenyaşar’ı ziyaret eden kadın avukatlar, hukuki destek sözü verdi. 
 
Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa adliyesi önünde 9 Mart’ta "adalet" talebiyle başlattığı nöbete destek ziyaretleri sürüyor. Batman, Bingöl, Diyarbakır, Muş ve Urfa Baroları Kadın Hakları merkezlerinde yer alan onlarca kadın avukat, 196 gündür nöbet tutan aileyi ziyaret etti. Aile, heyeti “Sadece adalet istiyoruz” yazılı dövizle karşıladı. 
 
ANNENİN TALEBİ
 
Anne Emine Şenyaşar, 3 yıldan fazla bir süredir yaşadıklarını avukatlarla paylaştı. Suruç Devlet Hastanesi'nde karşı karşıya saldırıları anlatırken gözyaşlarına hakim olamayan anne Şenyaşar, “Artık bu zulüm bitsin, oğlumu bıraksınlar. Biz de evimize gidelim” dedi. 
 
Ferit Şenyaşar ise, “Bu yaşadıklarımızın hukuka uygun bir açıklaması yapılamaz. Hastanede katliam yapıldı, sadece adalet istiyoruz. Bizi buradan adalet kaldırır. Bizi buradan kaldırmaya çalışıyorlar. Önümüzde kış var ve annemin bunu kaldıracak durumu yok. Savunma bu zulme sessiz kalmamalı. Desteklerle ayaktayız, bir an önce bu zulmün bitmesini istiyoruz” çağrısı yaptı. 
 
SİSTEMATİK ŞİDDET 
 
Bingöl Barosu Başkan Yardımcısı Nuran Aydın, “Emine Şenyaşar’ın bir kadın, bir anne ve bir eş olarak aylardır tek başına verdiği adalet mücadelesi, Türkiye’de siyasetin diliyle ve yargı eliyle yaratılan hukuksuzluğun sembolüdür” dedi. Ailenin eylemleri sürecinde yaşadığı engellemelere değinen Aydın, "Adliye binasının önünde günlerce nöbet tutan ve inşaat molozları içinde toprağı eşeleyerek adalet arayan Emine Şenyaşar'ın maruz kaldığı sistematik şiddet, 90’lı yıllarda faili meçhul cinayetlerde yitirdikleri yakınlarının kemiklerini asit kuyularında arayan annelerin maruz kaldığı şiddetin devamı niteliğindedir” ifadelerini kullandı.
 
HUKUKİ DESTEK SÖZÜ 
 
Emine Şenyaşar’ın sesini duyurmanın herkesin sorumluluğu olduğuna vurgu yapan Aydın, şöyle devam etti: "Kamu görevlilerinin ürettiği şiddet ve faili oldukları suçlar, kamu görevlisi olma kimliğinden alınan güçle cezasızlık zırhıyla korunuyor. Arkasında kamu gücünü hisseden bu davanın failleri adalet önünde hesap verene dek Emine Şenyaşar’ın sesini duyurmak hepimizin sorumluluğudur. Emine Şenyaşar'ın adalet mücadelesinin yanında olduğumuzu belirtir, haksız ve hukuksuz yürütülen bu davanın takipçisi olacağımızı ve her türlü hukuki desteği sunacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.” 
 
Kadın avukatlar, daha sonra bir süre aileyle nöbet tuttu. Bu sırada anne Emine Şenyaşar, polislerin görüntü almasına tepki göstererek, “Gidin katliama yapanları çekin” dedi.