Çelemoğlu'nu katleden Çetin'in HTS kayıtları incelenecek

  • kadın
  • 20:24 20 Eylül 2021
  • |
img
İZMİR - Sevda Çelemoğlu'nu katleden Soner Çetin'in yargılandığı duruşmada mahkeme heyeti sanığın HTS kayıtları ile cep telefonunda suça dair delillerin araştırılmasını istedi. 
 
İzmir Gaziemir ilçesinde 3 Temmuz 2021'de Sevda Çelemoğlu’nu katleden Soner Çetin yargılandığı davanın ilk duruşması Bayraklı Adliyesi 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya taraf avukatları, katledilen Çelemoğlu'nun ailesi ile kadın örgütleri katıldı. Şakran Kapalı Cezaevi'nden tutuklu bulunan sanık Çetin, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. 
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada ilk ifadesi alınan Çetin, psikolojik sorunları olduğunu iddia ederek pişman olduğunu öne sürdü. 
 
Ardından söz alan baba Adem Çelemoğlu ise, kızının katil tarafından tehdit ve darp edildiğini belirtti. 
 
Davada konuşan Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği avukatı Müjde Tozbey, iddianamenin “kasten öldürme” değil “tasarlayarak öldürme” suçundan hazırlanması gerektiğini söyledi. Sevda Çelemoğlu'nun telefonunun dahi olmadığını belirten Tozbey, katil Çetin'inin katliam öncesi HTS kayıtlarının incelemesini istedi. 
 
Sanık Çetin ise iddiaları reddederek, yeni tanıkların dinlenmesi talebinde bulundu. 
 
Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk haline karar vererek, soruşturma dosyasına suç aleti resminin eklenmesine, failin uzaklaştırma kararları, faile ait dosyaların eklenmesi, HTS kayıtları ile cep telefonunda suça dair delillerin araştırılmasına karar verdi. Duruşma 8 Kasım'a ertelendi. 
 
Mahkeme sonrası Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği avukatları ile aile adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Avukat Müjde Tozbey, Çelemoğlu'nun tasarlanarak katledildiğini belirterek, “Sanık her katil gibi iftira atarak ceza indirimi almaya çalışıyor" dedi.