Urfa'dan miting çağrısı: Birlikte güçlüyüz bunu gösterelim

img
URFA - Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda yapılacak kadın mitingine Urfa’dan güçlü bir katılım sağlayacağını söyleyen kadınlar, “Biz birlikte güçlüyüz, bunu göstereceğiz” diyerek katılım çağrısı yaptı. 
 
Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde "Irkçılığa ve cinsiyetçiliğe êdî bese, şimdi kadın özgürlük zamanı" şiarıyla Cumartesi günü Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda yapılacak bölgesel mitinge kitlesel olarak katılacak olan Urfalı kadınlar çalışmalarını sürdürüyor. 
 
Kentte yaptıkları ev ziyaretleriyle, kapı kapı dolaşarak kadınları mitinge davet eden Urfa Barış Anneleri İnisiyatifi üyesi Hadle Oğur, kadınların hayatın her alanında engellemeler ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, engellemelere karşı alanda olacağını söyledi. 
 
Oğur, kadın mücadelesinde tüm bedelleri göze aldıklarını ifade ederek, “Bütün bedelleri göze alarak o mitinge gideceğiz. Kadınlar katlediliyor, tutuklanıyor. Her alanda kadınlara dönük bir saldırı söz konusu” dedi. Kadınların bütün saldırılara karşı her zaman direndiğini vurgulayan Oğur, “Kadınlar çok acı çekti ve çekmeye devam ediyor. Kadınların sokağa çıkarak sesini yükseltmesi dışında bir şansı yok. Kadınlar birlikte güçlü, bunu alanda göstereceğiz” şeklinde konuştu.  
 
TUTUKLU KADINLAR VURGUSU
 
İktidarın kadına yönelik saldırısının altındaki asıl nedenin “korku” olduğunu dile getiren Oğur, devamında şunları söyledi: “Siyasetçi kadınlar cezaevinde tutuluyor. Sebahat Tuncel, Gülten Kışanak, Figen Yüksekdağ, Leyla Güven, Ayşe Gökkan ve birçok kadın hukuksuz yere tutuklu. O alana gelemeyen tutuklu kadınların yerine de alanda olacağız. Kadınların öldürülmesine, tutuklanmasına karşı bütün kadınlar miting alanında olmalı ve biz varız demeli. Alanda yaşamı haykıracağız.” 
 
DENİZ İÇİN DİYARBAKIR’A 
 
Çalışmalarda yer alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halfeti ilçe Eşbaşkanı Fatma Korkmaz ise, tutuklu kadın siyasetçileri ve katledilen kadınlar için alanda özgürlüğü haykıracaklarını vurgulayarak, “Deniz Poyraz için alanda olacağız. Mitingde onun adını haykıracağız. Kadınlar bu topraklara barışı, eşitliği getirecek. Ben buna inanıyorum, bütün kadınlarında inanması gerek. Kadınları eve hapsetmek isteyenlere karşı sesini yükseltmek isteyen her kadın İstasyon Meydanı’nda olmalı” ifadelerini kullandı. 
 
‘VARIZ’ DEMEK İÇİN 
 
HDP Urfa Kadın Meclisi üyesi Hatice Gültepe, kadınların bu toplumdaki varlığını bir kez daha göstermek için Diyarbakır’daki kadın mitingine katılacaklarını söyleyerek, ayrımcılığa uğrayan bütün kadınların dayanışma içinde olarak mitinge katılması gerektiğini belirtti.