‘Kobanê'yi dünyaya Arîn Mîrkan tanıttı’

  • kadın
  • 09:02 1 Kasım 2021
  • |
img
KOBANÊ - Kobanê’de DAİŞ’e karşı cephede savaşarak direnen Helime Osman, DAİŞ’in de Türkiye’nin de PKK Lideri Abdullah Öcalan öncülüğünde oluşan "kadının direniş kimliği"nden korktuğunu ifade etti. 
 
DAİŞ'e karşı verdiği mücadeleyle tüm dünyaya büyük bir direniş mirası bırakan Kobanê, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü'nün 7'nci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanıyor. DAİŞ'in 2014'te saldırdığı, ancak Suriye'de ele geçiremediği tek kent olan Kobanê, oluşturduğu mücadele ruhu ile tüm dünyaya örnek oldu. Direniş tarihine yeni bir yol çizen Kobanê, DAİŞ’i yenerek dünya halklarıyla birlikte enternasyonalist bir cephe hattı kurdu. DAİŞ'in saldırıları kırılıp savaş zaferle sonuçlanınca herkesin tek ses olduğu 1 Kasım Dünya Kobanê Günü ilan edildi. Bu kez de Türkiye'nin saldırılarına maruz kalan Kobanê, hava saldırıları altında Dünya Kobanê Günü'nü kutlayacak. DAİŞ'in işgal saldırılarından bu yana kentini hiç terk etmeyen Helime Osman, direniş yıllarını ve 1 Kasım'a götüren süreci Mezopotamya Ajansı'na (MA) anlattı.
 
KOBANÊ SAVAŞI
 
DAİŞ, Irak'ta Musul'u, hemen akabinde Suriye'de Rakka'yı düşürdükten sonra 15 Eylül 2014 tarihinde Kobanê’ye yöneldi. Doğu, batı ve güney hattından Kobanê'ye saldıran DAİŞ, rahatlıkla işgal edebileceğini düşündüğü kentte, tarihi bir direnişle karşılaştı. YPG/YPJ'lilerin öncülüğünde gelişen direniş kısa sürede dünyada ses getirirken, bu durum DAİŞ'in yenilmez olduğu gerçeğini altüst etti. Oluşturulan direniş hattı, halkları Kobanê direnişine yönlendirirken, direnişin sesi dalga dalga yayıldı. DAİŞ'in hezimetine kadar giden süreçte Ortadoğu'da yeni dengeler kurulurken, Kobanê direnişi Suriye'de kurulan üçüncü yol çizgisinin rüştünü ispatladı.
 
ADIM ADIM DİRENİŞ 
 
O dönemlerde YPG/YPJ savaşçılarının yanı sıra başta kadınlar olmak üzere halktan da birçok kişi direniş hattındaki yerini aldı. O kadınlardan biri olan Helime Osman, direniş ruhunu şu sözlerle özetledi: “Bu topraklarda doğduk, bu topraklarda öleceğiz.” Şimdilerde kentte bulunan Sara Kadın Derneği'nde çalışan Osman, burada kadına yönelik şiddete karşı çalışma yürütüyor. 19 Temmuz Devrimi ile birlikte kentte kurulan asayiş güçleri içinde yer alan Osman, ilkin savunma güçlerini oluşturduktan sonra toplumsal alanı inşa etmeye başladıklarını söyledi. Bunlardan birinin de “Mala Jin” olduğunu aktaran Osman, devrimden sonra kantonlar ilan ettiklerini ve tüm toplumsal ayaklarını bir bir oluşturduklarını aktardı. Bu şekilde 2014'e kadar geldiklerini belirten Osman, bununla beraber devrime yönelik saldırıların da arttığını, ilk saldırıları ise El Nusra'nın Girê Spî ve Cerablus yönünden gerçekleştirdiğini söyledi. Saldırıların giderek arttığını ifade eden Osman, o sıralarda DAİŞ'in Musul ve Rakka'yı düşürdükten sonra Suriye'de büyük bir alanı kontrolü altına aldığını ve Kobanê'ye yönelmeye hazırlandığını kaydetti. 
 
DAİŞ'in Irak ve Suriye hattından Kobanê'ye kadar olan saldırılarını sıradan ele almamak gerektiğini belirten Osman, DAİŞ saldırılarında Türkiye ve ABD başta olmak üzere uluslararası güçlerin rolüne de dikkati çekti. 
 
DAİŞ’İN YENİLGİSİ
 
Kobanê'ye üç cepheden görülmemiş saldırıların gerçekleştirildiğini aktaran Osman, "Buna karşı Kobanê halkı YPG/YPJ'lilerle birlikte direnişe geçti. Amansız bir savaş vardı. Saldırılara karşı o denli cevaplar veriliyordu. Öte taraftan Tayyip Erdoğan’da sınırın yakınlarına gelerek, ‘Kobanê düştü düşecek’ diyordu. Fakat Kobanê Rêber Apo'nun felsefe ve fikirleriyle direndi ve kaybetmedi. DAİŞ başaramadı. Tabi bu direniş sadece burada olanlarla zafere gitmedi. Gece gündüz sınırda cephe hattı oluşturan kuzey halkının yaptıkları unutulmazdır. Kobanê için sınır hattını tutmuşlardı. Böylesi direnmek Kobanê'yi dünyaya tanıttı. Bunun sonucunda DAİŞ Kobanê'de kırıldı" dedi. 
 
Osman, tarihi direnişin başarıya ulaştığı günleri şöyle anlattı: "En ağır silahımız doçkaydı. Onlar ise Musul'dan Rakka'ya kadar ne kadar ağır silah varsa hepsini toplayıp gelmişlerdi. Kentini hiç terk etmeyen vicdan sahibi Kobanêliler de savaşçıların arkasındaydı. Devrimci halk savaşı temelinde direndiler. Savaşçılar bu halktan moral aldı ve savaştı. Zafer halkla birlikte gelir. Halk kendini savunan güçlerin yanında durursa hiç bir şekilde Kobanê yenilmez. Bu durum bu gün için de geçerlidir. 2012'den 2021'e kadar Kobanê sürekli saldırı altındadır."
 
EN BÜYÜK ÇIKIŞI KADINLAR YAPTI
 
Bu savaşın en büyük çıkışını kadınların yaptığının altını çizen Osman, YPJ öncülüğünde gelişen direnişin DAİŞ'in kalbine korku saldığını belirterek, "Eline silah alan kadın DAİŞ'e karşı durdu. Zılgıtlarıyla savaşın tam ortasındaydılar. Bugün DAİŞ ve Türkiye, Kürt kadından korkuyor. Kadının o tarihi direnişini gördüler. Çünkü Kürt kadını onlara boyun eğmiyor. Toprağına, ülkesine ve Rêber Apo'nun kadını özgürleştiren fikirlerine bağlılık var. Bu fikir kadının direniş kimliğini oluşturdu. Dili, kültürü, toprağı, ülkesi ve düşüncesi olan kadın, bu fikirlerle işgalcilere karşı duruyor" ifadelerini kullandı. 
 
ZAFER VE 1 KASIM
 
Tarihi direnişin 4 parçada Kürtlerde birliktelik ruhunu oluşturup tüm dünya halklarının yönünü Kobanê'ye vermesini sağladığını ifade eden Osman, "Onun için herkesin kanı Kobanê'de birbirine karıştı. Bu da direnişle somutlaştı. Halklar ve direnişçiler, 1 Kasım'ı getirdi. Dünya, Kobanê'yi böyle tanıdı. İsmi direnişle ortaya çıktı. Biz şimdi yine saldırı altındayız. Düşman Kobanê halkını hedef alıyor. Türk devleti bize saldırıyor. Hakkımızı elimizden almaya çalışıyor. Kobanê, 2014'ten daha fazla ülkesine ve toprağına sarılmalıdır. Onlar her gün çocuklarımızı öldürseler de onların yerine geçecek olan binlerce kişi var. Kobanê'yi yok edemezsiniz, bizi yok edemezsiniz. Türkiye Kobanê'yi alacağını sanmasın, burada tek bir çocuk, tek bir yaşlı kalana kadar da duracağız. Ve bu topraklar için bedel vereceğiz. Bu topraklar üzerinde doğduk bu topraklar üzerinde öleceğiz" diye belirtti.
 
ARÎN MÎRKAN 
 
ABD başta olmak üzere uluslararası güçlerin DAİŞ'in kırıldığını görmeleri üzerine gelip zafere ortak olmak istediklerine işaret eden Osman, bu güçlerin ikiyüzlü davrandıklarını vurguladı. O tarihi direnişte aynı zamanda 25 gün de cephelerde kaldığını dile getiren Osman, şunları söyledi: "Kaniya Kurda'ya kadar gelen DAİŞ'i ABD görmüyor muydu? Kobanê kendi öz gücüyle zafere gidince gelip ortak olmak istediler. Savaşçıların direnişiyle sonuçlanan zaferi çalmaya çalıştılar. Ancak direniş bize aitti. Direnen ve Kobanê'yi dünyaya tanıtan YPJ ve YPG'lilerdi. Arîn Mîrkan'dı, canını feda etti. Bu gün Arîn Mîrkanların sayesinde biz bu günlere geldik. Bu gün ise masa başlarında bir araya gelerek, 'Biz Kobanê'yi kurtardık, DAİŞ'i yendik' diyorlar. Gerçeği çarpıtıyorlar. O zaman dünyanın dört bir yanında neden ABD ya da diğer güçlere değil de YPG ve YPJ'ye katılıyordu?Bu herkesin gözü önündeydi."
 
MA / Nazım Daştan