CHP’li Erol’a tepki: Devşirilmenin göstergesi

  • kadın
  • 17:01 4 Kasım 2021
  • |
img
DERSİM - DAD Kadın Meclisi, CHP’li Gürsel Erol’un çevre düzenlemesi adı altında Ana Fatma Ziyareti’nde yaptırdığı değişikliklere tepki gösterip, ziyaretin eski haline getirilmesini istedi.
 
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Kadın Meclisi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un peyzaj çalışması adı altında bazı değişiklikler yaptığı Ana Fatma Ziyareti’ne üzerinde isminin yazılı olduğu bir tablet ve aslan heykeli yerleştirmesine tepki gösterdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Kadın Meclisi üyeleri ile kentteki bazı kadın kurum temsilcilerinin de destek verdiği açıklama, ziyaret alanında gerçekleştirildi. 
Açıklamayı yapan DAD Kadın Meclisi Üyesi Zozan Bozkurt, CHP’li Erol tarafından yaptırılan peyzaj çalışması ile Ana Fatma Ziyareti’nin doğallığının bozulduğunu belirterek, “Ana Mezin’in gözlerini kapatarak tecavüz eden bir erkeklik ve iktidar anlayışı ile karşı karşıyayız. En sanatsal, en değerli sadelik, modernizmin pespaye süsü ile kapatılmaya çalışılıyor” ifadelerini kullandı. 
 
HİZMET DEĞİL ZULÜM
 
Bozkurt, kendisine gösterilen tepkiler sonrası Erol’un yaptığı açıklamaların da “devşirilmenin göstergesi” olduğunu dile getirdi. Bozkurt, “Hak bilir. Sen ‘bir de hizmet ettim’ diyorsun. Bu hizmet değil, zulümdür. Zulmüne direnmek ise biz Dersim kadınların ikrarı olsun” dedi. 
 
‘HELAL LOKMA DEĞİL’ 
 
CHP’li Erol’a “Yaptığın her şeyi kaldır ve en doğal haliyle bırak. Yoksa nemalandığın iktidar ihalelerinden kalan atık mermerlerini de elimizle sökmek bize düşer. Çünkü içinde helal lokma olmadığını da biliyoruz. Dersim’de, kendini Munzur’a bırakan kız kardeşlerimizin kanları üzerine tarihin inkarı üzerine oturmuş devşirme lokması helal olur mu hiç?” sözleriyle seslenen Bozkurt, ziyaretin bir an önce eski haline getirilmesini istediklerini kaydetti.