‘Kürtler size baş eğmez’ diyen Babur: Onurlu Kürtlerin sözüdür

  • kadın
  • 10:45 5 Kasım 2021
  • |
img

VAN - Van’da gözaltına alındığı sırada “Kürtler size baş eğmez” diyen Edibe Babur, “Bu söz sadece benim değil, her onurlu Kürdün söylediği bir sözdür. Kürtlerin, direnmek ve başkaldırmaktan başka alternatifi yok” dedi. 

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü, partilerine yönelik "4 Kasım siyasi darbesi"ne ilişkin Sanat Sokağı’nda yapmak istediği açıklamaya polis müdahale etmiş, müdahale sırasında çok sayıda kişi darp edilirken, birçok kişi ise gözaltına alınmıştı. 
 
 
Gözaltına alınanlar arasında Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) üyesi Edibe Babur da vardı. Badur, gözaltına alındığı sırada sarf ettiği “Kürtler size baş eğmez” sözleri üzerine, iki polis tarafından başı öne eğilmeye çalışılmış ancak Babur bu durumu ret etmişti. Emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakılan Babur, “Kürtler size baş eğmez, sadece benim değil, her onurlu Kürdün ifade ettiği bir sözdür” dedi. 
 
Önceki dönemlerde HDP İpekyolu ve Tuşba ilçe eşbaşkanlıkları yapan ve şu an TUHAY-DER yönetiminde yer alan Babur, her Kürt kadını gibi Kürt bilincinin çocukluğunda oluştuğunu belirtti. Çocukken, annesinin “Biz kimiz?” sorusuna uzun uzun cevaplar verdiğini ifade eden Babur, annesi tarafından bu bilinç ile büyütüldüğünü anlattı.  
 
DÜNYAYA ÖRNEK BİR MÜCADELE 
 
2013 yılında itibaren aktif olarak siyasette yer aldığını söyleyen Babur, “Mücadele içerisinde Kürt bir kadın olarak uzun yıllardır yer alıyorum. Bu gün Kürt kadını dünyada örnek alınıyor ve bizlere de o yolda yürümek düşüyor. Her Kürt kadını bu mücadele içerisinde olmalıdır. Evlerinde çocuklarına Kürtçe öğreterek başlamalılar. Çünkü mücadele önce evde başlar” dedi. 
 
‘BAŞIMIZI HER ZAMAN DİK TUTUCAĞIZ’
 
Gözaltına alındığı sırada yaşananları anlatan Babur, “HDP’ye karşı yapılan siyasi darbe ve açılan kapatma davasına karşı biz de protesto eylemi yapmak istedik. Bu protesto bizim doğal hakkımızdı. Arkadaşlar protesto eylemi ve bir basın açıklaması için o kadar müzakere yapmalarına rağmen polisler saldırdı. Orada sarf ettiğim ‘Kürtler size baş eğmez’ sadece benim değil, her onurlu Kürdün ifade ettiği bir sözdür. Polisler, kadın arkadaşlarımıza saldırınca biz de onlara karşı başımız dik bir şekilde karşı durduk. Benim başımı eğmek istediklerinde her Kürt gibi buna karşı çıktım. Her zaman başımız dik bir şekilde mücadele edeceğiz. 2016 yılında Cizre’de Mehmet Tunç da ‘Biz şehit düşeceğiz ama diz çökmeyeceğiz’ demişti. Şimdi her onurlu Kürt bu sözü aklına kazımış durumda. Direnmek ve başkaldırmaktan başka Kürtlerin alternatifi yok. Çünkü onurlu bir mücadele veriyoruz” dedi.
 
POLİS ARACINDA DARP EDİLDİ 
 
Gözaltına alındıktan sonra gözaltı otobüsünde 4 saat boyunca bekletildiğini söyleyen Babur, kendisini gözaltına alan polisler tarafından darp kasklarıyla kendilerini darp edildiğini söyledi. Darp raporu aldığını vurgulayan Babur, polislerden ise ‘Kimi kime şikayet edeyim’ diyerek şikâyetçi olmadığını belirtti.