Mersin Kadın Platformu 25 Kasım eylem takvimini açıkladı

  • kadın
  • 13:44 11 Kasım 2021
  • |
img
MERSİN - Mersin Kadın Platformu, "Erkek devlet şiddetine karşı özsavunmaya, 25 Kasım’da sokaklara" şiarıyla 25 Kasım eylem ve etkinlik takvimini açıkladı. 
 
Mersin Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebiyle kentte yapacakları eylem ve etkinlikleri kamuoyu ile paylaştı. "Erkek devlet şiddetine karşı özsavunmaya, 25 Kasım’da sokaklara" şiarıyla Eğitim-Sen Mersin Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyen platform adına açıklama metnini Zeynep Benli okudu.
 
Kadınların “erkek-devlet” şiddetine karşı sokaklarda olacaklarını ifade eden Benli, katledilen kadınların sayısında her geçen gün artışın yaşandığını ve failler yerine, özsavunmada bulunan kadınların cezalandırıldığını belirtti. 
 
Erkek devletin itaat altına almak istediği ve bunun için tüm baskı ve zor araçlarını üzerinde kullandığı kadınlar ve LGBTİQ+ların bir yandan şiddet ile mücadele, diğer yandan ekonomik krizin getirdiği tüm koşullarla yaşamaya çalıştığına dikkati çeken Benli, “Hayatın tüm alanlarından koparılmak istendiğimiz her gün bir kez daha olduğumuz her yerden eşitlik, özgürlük ve yaşam taleplerimizi yükseltiyoruz. Karşımıza çıkan tüm şiddet biçimlerine karşı Mirabel Kardeşlerin şiarıyla, isyanıyla duruyoruz. En temel güvencelerimizden olan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyerek, sözleşmeden bahsetmekten bizleri men edebileceğini düşünen 12’nci  Cumhurbaşkanı karşısında ‘İstanbul Sözleşmesi biziz’ diyerek duruyoruz. Bizler; ataerkiye ve erkek egemenliğine karşı sesimizi yükseltiyoruz” diye konuştu. 
 
EYLEM TAKVİMİ
 
25 Kasım kapsamında platformun düzenleyeceği eylem ve etkinliklerin takvimini açıklayan Benli, tüm kadınları alanlara çıkmaya davet etti. 
 
Platformun 25 Kasım eylem ve etkinlik takvimi şöyle: 
 
“12 - 13 Kasım - ‘Farklıyız Birlikte Güçlüyüz’ Panel / Yedi Renk Derneği 
 
*13 Kasım  – ‘Ekonomik Kriz, Yoksulluğun Kadınlaşması’ Buluşma / Mor Dayanışma 
 
*17 Kasım – Sinevizyon gösterimi / HDP Kadın Meclisi ve TJA 
 
*18 Kasım – Sinevizyon gösterimi –Toroslar ilçesi / Film Gösterimi / HDP Kadın Meclisi ve TJA 
 
*19 Kasım - Flört Şiddeti ve Duygusal Manipülasyon Atölyesi / Kampüs Cadıları
 
*18 -19 – 20 Kasım – Toroslar ve Akdeniz ilçeleri mahalle çalışmaları / Mimoza Kadın Derneği 
 
*20 Kasım  – Yenişehir ve Mezitli ilçe buluşmaları / Mor Dayanışma
 
*20 Kasım – Mersin Kadın Platformu Kadın Buluşması / Saat: 13.00 – 16.00 Özgür Çocuk Parkı 
 
*20 Kasım  – Film gösterimi / Saat: 19.00 Türkiye İşçi Partisi  
 
23 Kasım -  Tutuklu kadınlara kart gönderimi / Saat: 12.30 İnsan Hakları Derneği 
 
*25 Kasım – 25 Kasım yürüyüşü / Saat: 18.30 Kushimoto Sokağı 
 
*27 Kasım – SES Mersin Şubesi’nin düzenlediği ‘ Şiddete, Eşitsizliğe ve Yoksulluğa Karşı Çaresiz Değiliz’ Panel / Yenişehir Akademi Salonu.”