Kadınlardan çağrı: 25 Kasım’da alanlara

  • kadın
  • 19:38 13 Kasım 2021
  • |
img

İSTANBUL - Kadıköy'de bir araya gelen Kadın Savunma Ağı üyeleri, 25 Kasım’da tüm kadınları alanlara davet etti.

 
Kadın Savunma Ağı, “Sen, Ben, O Sokağa!” şiarıyla sistematik şiddete maruz bırakılarak intihara sürüklenen Münevver Akyol nezdinde katledilen tüm kadınlar için 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü öncesinde Kadıköy Eminönü İskelesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. İskele önünde biraya gelen çok sayıda kadın, katledilen kadınların resimlerini taşıdı. Açıklamada katledilen kadınların hep bir ağızdan ismi okunarak, "Kadın cinayetleri politiktir", "Senin içinde buradayız, seninle daha da güçlüyüz " ve " faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıldı.
 
SEN, BEN, O DİRENMEYE
 
Kadın Savunma Ağı adına açıklamayı okuyan Rüya Kurtuluş, erkek-devlet şiddetine karşı kadınların direndiğini belirterek, böylesi bir süreçte 25 Kasım’a gittiklerini söyledi. Kurtuluş, “Dört yanımız patriyarkal kapitalizmin yarattığı yıkımlar kuşatılmışken umutsuzluğa kapılmadan nesnelleştirilen bedenlerimizi, varlıklarımızı hep birlikte bu yıkıcılığın karşısına dikiyoruz. Gücümüzü dayanışmamızdan, cüretimizi örgütlülüğümüzden alıyoruz. Kadından kadına çağrımızı yükseltiyoruz: Sen, ben, o birlikte direnmeye” ifadelerini kullandı.
 
KADINLARDAN 25 KASIM ÇAĞIRISI 
 
Toplumun tüm yükünü sırtlayan kadınları erkek egemen zihniyetine karşı durmaya çağıran Kurtuluş, “Doğa ve kadın bedeni üzerindeki tahakkümle yağmanın ve ekolojik krizin ağırlaştırdığı erkek egemenliğinin, ancak birlikte mücadele ederek sona ereceğini biliyoruz. İklim krizine, doğanın yıkımına ve  sömürgeleştirilmesine karşı sen, ben, o birlikte direnmeye! Dünyayı sırtında taşıyanları, bizi ezen toplumsal koşulları kolektif direnişimizle alt edecek feminist bir özsavunma hareketi kurmaya çağırıyoruz” diye belirtti. 
Bir gece yarısı İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini hatırlatan Kurtuluş, “Tek adama ve ondan güç alan bütün adamlara hep birlikte haykıralım,  siz sözleşmeden çekilirseniz biz İstanbul Sözleşmesi oluruz. Her yerde birbirimizi savunduğumuz ağları örgütleyelim” diyerek tüm kadınları 25 Kasım’da alanlara davet etti.
 
Açıklama alkışlarla sona erdi.