Elmalı’daki istismar davasında sanıklar beraat etti

  • kadın
  • 15:30 15 Kasım 2021
  • |
img
ANTALYA – Çocuklara cinsel istismar suçlamasıyla haklarında Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılan 3 sanık beraat etti. 
 
Antalya’nın Finike ilçesinde, kız çocuğu G.E.G. (7) ile ağabeyi İ.E.G.'nin (10) cinsel istismara uğramasına dair açılan davanın duruşması Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, tutuksuz sanıklar Merve A., Rahmi A., suça sürüklenen çocuk S.C.G. ile baba Gürhan G., babaanne G.S., sivil toplum örgütleri temsilcileri ve tarafların avukatları katıldı. 
 
SAVCI CEZA İSTEDİ
 
Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunan savcı, anne, üvey baba ve dayının ayrı ayrı cezalandırılmalarını ve tutuklanmalarına karar verilmesini istedi. 
 
Sanıklar, üzerlerine atılı suçlamaları reddederken, müşteki ve baro avukatları ise, çocukların istismara uğradığını belirterek, sanıkların cezalandırılmalarını istedi.
 
Sanıkların savunmaları ardından duruşmaya bir süre ara veren mahkeme heyeti, "çocuğa yönelik cinsel istismar" ve "eziyet" suçlamasıyla yargılanan tutuksuz sanıklar Merve A., Rahmi A. ile çocukların dayısı suça sürüklenen çocuk S.C.G. hakkında beraat kararı verdi.
 
Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Başkanı Saadet Özkan ve üyeleri, Antalya'nın Elmalı ilçesinde iki kardeşin istismara uğramasıyla ilgili yargılanan sanıkların beraatine karar verilmesine tepki göstermek için adliye önünde açıklama yaptı. UCİM avukatları ve üyeleri, "İstismar felakettir, sessiz kalma”, “Çocuktur, rızası yoktur, konu kapanmıştır, saklama ihbar et" yazılı pankartlar açtı. UCİM Başkanı Saadet Özkan, "Çocuklar vatandır" sloganıyla çıktıkları yolda iki çocuğun kendilerine yönelik istismarı ayrıntılarıyla anlattığını dile getirdi. 7 yaşındaki çocuğun cinsel istismarı açık olarak anlattığını belirten Özkan, "Konuşun çocuklar, susmayın, bunun istinaf süreci var. Biz 'Çocuklar ayrı dinlensin.' dedik ama taleplerimiz reddedildi. Bizler asla geri adım atmayacağız. O çocuklar büyüyecekler ve onlar için mücadele eden birilerinin olduğunu bilecekler" dedi.
 
Özkan, UCİM olarak davanın takipçisi olduklarını, mücadeleye devam edeceklerini sözlerine ekledi. 
 
NE OLMUŞTU?
 
Balıkesir'de Edremit Cumhuriyet Başsavcılığına 5 Mayıs 2020'de başvuran babaannenin, Antalya'nın Finike ilçesindeki torunları G.E.G. (7) ile ağabeyi İ.E.G'nin (10), anne, üvey baba ve dayıları tarafından 2019'da cinsel istismara uğradıkları iddiasıyla ihbar ve şikayette bulunması üzerine soruşturma başlatılmıştı. 24 Temmuz 2020'de düzenlenen iddianameyle sanıkların cezalandırılması istemiyle Elmalı Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı. 21 Mayıs'taki duruşmada sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar verilmiş, 2 kardeş devlet korumasına alınmıştı.