‘Emek düşmanı’ politikalara karşı mücadele sözü

  • kadın
  • 14:04 16 Kasım 2021
  • |
img
ADANA - Kadın işçilerin karşılaştıkları sorunlara dikkati çeken KESK Adana Kadın Meclisi, sendikalaşmanın önündeki her türlü engele karşı mücadele edeceklerini söyledi. 
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adana Kadın Meclisi, İnönü Parkı'nda  "Güvenceli ve sendikalı çalışmak istiyoruz" talebiyle açıklama yaptı. "Kadınlar güvenceli ve sendikalı çalışmak istiyor" pankartının açıldığı açıklamada kadınlar sık sık, "Baskılar, tehditler bizi yıldıramaz" ve "Yaşasın örgütlü mücadelemiz" sloganlarını attı. Açıklamayı, KESK Adana Kadın Meclisi adına Eğitim Sen Adana Şube Kadın Sekreteri Nilgün Doğan okudu.
 
SENDİKALAŞMANIN EN DÜŞÜK OLDUĞU ÜLKE 
 
Kadınların yaşamın her alanında baskı, mobbing, taciz ve tecavüz gibi saldırılarla karşılaştığını ifade eden Doğan, özellikle son yıllarda siyasi iktidarın kadın düşmanı politikalarıyla toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin derinleştirdiğini dile getirdi. Emek düşmanı politikalar nedeniyle sendikalı olmanın dahi "terörize" edildiği bir ülkede yaşadıklarını vurgulayan Doğan, dünyada sendikalaşma oranının en düşük ülkelerden birine yaşadıklarını söyleyerek, "İşveren ve temsilcilerinin, işçilere çeşitli baskılar yaparak sendikalardan uzak tuttukları, üye olmalarını engelledikleri de başka bir gerçektir. Bununla da yetinmeyerek sendikalı işçileri de, üyesi oldukları sendikadan istifaya zorlayarak, kendi anlayışlarına uygun sendikalara üye yapmaya çalışmaktadırlar" şeklinde konuştu.
 
‘GÜCÜMÜZ BİRLİĞİMİZ’ 
 
AKP’li Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin’in kadın işçilere hakaret ederek, istifaya zorlamasına da tepki gösteren Doğan, "Kadın emekçilere ve belediye emekçilerine bu yönlü haddini aşan, baskı yapan Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin, emekçilerden ve kamuoyundan özür dilemeli ve istifa etmelidir. Yetkililerin de yasal süreci bir an önce başlatmasını, bu şahsın adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz” dedi. 
 
Sendikalı kadınlar olarak güvencesizlik, sömürü, ekonomik kriz, savaş ve şiddet sarmalına mahkûm olmayacaklarını ifade den Doğan, “Krize ve şiddete karşı gücümüz birliğimiz, yaşasın kadın dayanışması” diye konuştu.