Tutuklu kadınlara kart gönderildi

  • kadın
  • 15:33 17 Kasım 2021
  • |
img

HABER MERKEZİ - TJA ve HDP Kadın Meclisi, 25 Kasım çalışmaları kapsamında cezaevinde tutuklu bulunan kadınlara kart gönderdi. 

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü çalışmalarını sürdürüyor. Kadınlar Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde bir araya gelerek, cezaevinde tutuklu kadınlara kart gönderdi. HDP Beytüşşebap İlçe Örgütü binası önünde toplanan kadınlar, PTT şubesine kadar "Jin jiyan azadî" ve "Bijî berxwedana zindanan" sloganlarıyla yürüyüş yaptı. PTT önünde konuşan HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Sabuha Akdağ, kadınların cezaevlerinde de işkence ve tacize maruz kaldığını belirterek, “Her zaman tutsak kadınların yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Umuyoruz ki tüm kadın tutsaklar özgürlüğüne kavuşur" dedi. 
 
Ardından kadınlar, tutuklu kadınlara kart gönderdi. 
 
HDP Beytüşşebap İlçe Eşbaşkanı Beybun Aslan, 25 Kasım'da tüm dünya kadınlarının şiddete karşı mücadele ettiğini söyledi. Aslan, "Bölgede bir fuhuş çetesi kurulmuş. Bu fuhuş çetesiyle kadınlar düşürülmeye çalışılıyor. Her yerde kadın ve çocuklara saldırıyor. Fuhuşu halkın içerisinde yaygınlaştırılmasına izin vermeyeceğiz. Bu kirli oyunlar devlet eliyle yürütülüyor. Bu olayları gizlemeyelim ve ifşa edelim” diye belirtti.
 
Konuşmaların ardından HDP İlçe Örgütü'nde "Direniş" filminin gösterimi yapıldı.
 
OSMANİYE
 
TJA ve HDP Kadın Meclisi, 25 Kasım’a ilişkin merkez ilçe örgütünde kadın buluşması etkinliği düzenledi. Etkinlik kadın mücadelesinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. Etkinlik, alkış, zılgıt ve "Jin jiyan azadi" sloganıyla son buldu. 
 
Mersin’de de düzenlenen etkinlikte, kadın mücadelesi vurgusu yapıldı.

MARDİN

HDP Mardin Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) 25 Kasım Kadın Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Mardin’in Midyat ilçesinde Êzîdî kadınlar ile bir araya geldi. Êzîdî kadınları evlerinde ziyaret eden kadınlar, kadınlara çiçek vererek 25 Kasım’a dönük bilgilendirme yaptı. Êzîdî kadınlar ile bir süre sohbet eden heyet, kadınlar ile birlikte kadın mücadelesini sürdürecekleri mesajı verdi. 

OSMANİYE

HDP Osmaniye Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla HDP Osmaniye Merkez İlçe Örgütü binasında kadın buluşması gerçekleştirdi.

Etkinliğe HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ve HDP Parti Meclis (PM) üyesi Seher Kadiroğlu ile çok sayıda kadının katıldı. Etkinlik, kadın mücadelesinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi ile başladı.

Etkinlikte konuşan HDP PM Üyesi Seher Kadiroğlu, HDP'nin kadın ve mücadele partisi olduğunu söyledi. Tutsak kadınların mücadelesini sokaklarda ve alanlarda yürüteceklerini dile getiren Kadiroğlu, Kürt kadının faşizmin tüm baskılarına rağmen kendi dillerini ve kültürlerini yaşattığını vurguladı.  Etkinlikte son olarak konuşan HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, 25 Kasım’ın önemine dikkat çekerek, Kürt kadınlarının da özgürlük mücadelesi verdiğini ve iktidarın tarafından katledildiğini sözlerine ekledi. Partilerine dair süren kapatma davasına değinen İmir, kadınların alanları terk etmeyerek mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. AKP'nin kadına, yaşama, doğaya ve barışa düşman olduğunu ifade eden İmir, "Barış istemek ne zamandır suçtur ki bırakalım? Özgür bir yaşam ne zamandır ki suçtur, bırakalım? Onlar tüm toplumun  kendi rengiyle, gerçekliğiyle hizmetine almak istiyor. Biz kadınlar sizin kurbanınız değiliz" şeklinde konuştu.

Etkinlik, alkış, zılgıt ve "Jin jiyan azadi" sloganları ile son buldu.