HDP Kadın Meclisi’nden Danıştay kararına tepki

  • kadın
  • 17:18 18 Kasım 2021
  • |
img

ANKARA – HDP Kadın Meclisi, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik Danıştay kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu karar, iktidarın kadın düşmanı politikalarının yargıya yansımasının bir sonucudur” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına dair yürütmenin durdurulması ve iptali yönünde açılan davalara verdiği ret kararına yapılan itirazları reddetmesine ilişkin basın açıklaması yayınladı. Açıklamada, Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararının kadın düşmanı politikalarının yargıya yansımasının sonucu olduğu belirtildi.

‘İKTİDARIN POLİTİKALARINDAN BAĞIMSIZ DEĞİL’

Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını anayasaya dayandırarak, Cumhurbaşkanı’nın yetkisi ile kaldırılmasını uygun bulduğuna işaret eden açıklamada, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü yaklaşırken Danıştay’ın bu kararı vermesi tesadüf değildir. Bu karar, iktidarın kadın düşmanı politikalarının yargıya yansımasının bir sonucudur. Danıştay bu kararıyla kadınların değil, kadınlara şiddet uygulayan, kadınları katleden fail erkeklerin yanında olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu karar öz savunmanın cezalandırılmasından, kadınların her şekilde yaşamdan uzaklaştırılmasından, kısacası iktidarın kadın düşmanı politikalarından bağımsız değildir” ifadeleri kullanıldı.

‘KADIN CİNAYETLERİ MEŞRULAŞTIRILIYOR’

Açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmenin kadın cinayetlerinin meşrulaştırmak olduğu vurgulanarak, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmek demek kadınların yaşam güvencesinin ellerinden alınması demektir. Erkek yargınızın ve kurumlarınızın aldığı bu karar biz kadınlar nezdinde yok hükmündedir” dendi. Kadın kazanımlarına ve haklarına yönelik saldırıların kabul edilemez olduğu kaydedilen açıklamada, “Şu çok iyi bilinsin ki ne İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçeriz ne de kadın mücadelemizden. Alanlara, meydanlara çıkarak isyanımızı haykırmaya devam edeceğiz. İktidarın korktuğu İstanbul Sözleşmesini geri getireceğiz ve uygulayacağız” diye belirtildi.