25 Kasım kadın yürüyüşlerine davet

  • kadın
  • 14:50 20 Kasım 2021
  • |
img
HABER MERKEZİ - Şiddete dikkat çekmek için birçok kentte eylem ve etkinlik düzenleyen kadınlar, 25 Kasım’da yapılacak kadın yürüyüşlerine katılım çağrısı yaptı. 
 
Erkek-devlet şiddetine, özel savaş politikalarına, tecride, ekonomik krize karşı sokaklara çıkan kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında birçok eylem ve etkinlik düzenledi. 
25 Kasım’a kadar eylemlerin devam edeceğini belirten kadınlar 25 Kasım Perşembe günü birçok kentte yapılacak olan kadın yürüyüşlerine katılım çağrısı yaptı. 
 
ADANA
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA), kadınlarla kahvaltıda biraraya geldi. Etkinlikte konuşan HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, 25 Kasım'a ilişkin yapacakları eylem ve etkinliklere katılım çağrısı yaparken, Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Fundan Buyruk da, şiddete karşı örgütlü kadın mücadelesinin önemine dikkat çekti. HDP Adana Kadın Meclisi üyesi Suphiye Bayav ise, 25 Kasım'da saat 18.00’de 5 Ocak Meydanı’ndan İnönü Parkı’na kadar yapılacak kadın yürüyüşüne katılım çağrısında bulundu.
 
ŞIRNAK 
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde, HDP Kadın Meclisi ve TJA, dört yol kavşağında bir araya gelerek katledilen kadınların künyesini okudu. Kadınların eylemine, HDP il ve ilçe örgütleri, TJA aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi ve çok sayıda kadın katıldı. “Bizden başka kazanan olmayacak”, “Kadın yaşam özgürlük” dövizlerinin ve katledilen kadınların fotoğraflarının taşındığı etkinlikte konuşan HDP Cizre ilçe Eşbaşkanı Zilan Ecevit, katledilen kadınların hayatlarına değinerek, failler bulunana kadar mücadele edeceklerini belirtti. Katledilen Mirabel Kardeşler’in yanı sıra Başak Cengiz, Emine Bulut, Ceren Özdemir, Deniz Poyraz ve kaybettirilen Gülistan Doku’nun künyeleri okundu.
 
İZMİR  
 
TJA ve İzmir Barış Anneleri Meclisi, 25 Kasım eylem ve etkinlikleri kapsamında kahvaltıda bir araya geldi. HDP Çimentepe Mahallesi temsilciliğinde buluşan kadınlar, 25 Kasım’da yapılacak eylem ve etkinler konuşuldu. Kahvaltıda konuşan İzmir Barış Anneleri Meclisi sözcüsü Behiye Yalçın, 25 Kasım için katılım çağrısında bulunarak “25 Kasım’da katledilen ve şiddete maruz kalan tüm kadınlar için alana çıkıyoruz” dedi. 
 
MERSİN
 
Mersin Kadın Platformu, Özgür Çocuk Parkı’nda etkinlik düzenledi. “Şiddete, emek sömürüsüne, erkek egemenliğine karşı isyandayız. Özgürlüğümüz için alanlardayız” pankartının açıldığı etkinlikte katledilen kadınların fotoğrafı ve kadın mücadelesine vurgu yapan dövizler taşındı. 
 
Ayşenur Önal, kadınların baskı ve şiddete karşı her yerde mücadele ettiğini belirtti. Etkinlik sanatçı Yeliz Adıgüzel’in sahne almasıyla son buldu.
 
BATMAN 
 
Batman da ise 25 Kasım kapsamında film gösterimi gerçekleştirildi. HDP Merkez İlçe Örgütü'nde düzenlenen gösterimine görevden alınarak yerine çok sayıda kişi katıldı. 
DAİŞ'e karşı savaşan Êzîdî kadınların direnişini anlatan "Güneşin Kızları" filminin gösterimi yapıldı.
 
İSTANBUL 
 
Kadın Zaman Derneği,  “Kadın Zamanı’nda Kadın Hafızası” isimli sergisinin açılışını İstanbul’da bulunan dernek binalarında gerçekleştirdi. Sergiye, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinen Azad -TJA) aktivistleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi üyeleri, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut, İstanbul Barış Anneleri İnisiyatifi üyelerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.
 
Sergide Kürt kadınlarının maruz kaldığı şiddet,  cezaevlerindeki hukuksuzluklara karşı tutsak kadınların verdikleri mücadele, OHAL dönemi boyunca yaşanan olaylara olan öfke, tüm delillere ve iddialara rağmen 600 günü aşkın bir süredir bulunamayan Gülistan Doku ve Deniz Poyraz’ın katledilmesine dair ressam Neşe Toprak, Leyla Güç ve Senan Doğan Dağdeviren’in kadın direnişini ilmek ilmek işlediği resimler üç farklı bölümde sergileniyor.
 
KADIN MÜCADELESİ
 
Serginin açılışında konuşan dernek başkanı Dilek Başalan, kadına yönelik şiddetle çalışma yürüttükleri dernekleri adına 25 Kasım öncesinde şiddete karşı kadın mücadelesini öne çıkaracak bir sergi yapma ihtiyacı duyduklarını kaydetti. Sur’da maruz kalınan şiddeti İstanbul’da da duyurmak istediklerini belirten Başalan, “25 Kasım’a giderken böyle bir çalışmayı çok anlamlı bulduk çünkü şiddeti en yoğun konuştuğumuz bu günlerde Silvan’da, Nusaybin’de, Sur’da maruz kalınan şiddeti İstanbul’da da duyurmak istedik. Evet hepimiz duyduk ama bugün 25 Kasım’a giderken daha anlamlıydı” diye vurguladı.
 
Ressam Neşe Toprak ise ziyaretçilere sergide yer alan resimlerin hikayelerini anlatarak, Türkiye ve bölgede yaşanan kadına yönelik şiddete karşı tüm kadınların verdiği mücadelenin çalışmalara yansımalarını aktardı.  
 
Sergi dernek binasında 22 Kasım’a kadar açık kalacak.
 
MERSİN
 
Mimoza Kadın Derneği ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, etkinlikleri kapsamında Akdeniz ilçesine bağlı Çilek Mahallesi’nde kadın kadınlar bir araya geldi. Toplantıda kadınların şiddete karşı mücadele etme yöntemleri tartışıldı.
 
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Mersin İl Örgütü ise, film etkinliğiyle kadınlarla bir araya geldi.