Avcılar Kadın Platformu: 25 Kasım'da isyanımızı büyütüyoruz

  • kadın
  • 18:46 22 Kasım 2021
  • |
img

İSTANBUL- Avcılar Kadın Platformu, 25 Kasım'da tüm kadınları Taksim Tünel'de yapılacak eyleme katılmaya çağırarak, "Mücadelemizden vazgeçmiyoruz, isyanımızı büyütüyoruz” dedi.

Avcılar Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Avcılar Deprem Anıtı önünde bir araya geldi.  “Şiddet düzenine itirazımız var” şiarıyla basın açıklaması yapan kadınlar, "Erkek şiddetine karşı isyanımız bitmedi sürüyor", "Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz, bizimdir" pankartı açtı. Açıklama öncesi İstanbul Sözleşmesi ve kadına yönelik şiddeti anlatan tiyatral gösterim yapan kadınlar, " İstanbul sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz", "Kadınlar birlikte güçlü" sloganları atarak zılgıt çekti.

'İLK 6 AYDA 130 KADIN KATLEDİLDİ'

Basın açıklamasını kadınlar adına Gönül Karaman okudu. Dünyada ve Türkiye'de yükselen kadın mücadelesinden aldıkları güçle bu yıl da 25 Kasım’da erkek egemenliğine, yoksulluğa, işsizliğe, hukuksuzluğa karşı  sokakta olacaklarını söyledi. 2021 yılının ilk 6 ayında 130 kadının boşanmayı istediği, barışmayı reddettiği gibi gerekçelerle erkekler tarafından öldürüldüğüne dikkat çeken Karaman, İstanbul’da Başak Cengiz’i sokak ortasında kılıç ile öldüren katilin “Savunmasız olduğunu düşündüğüm için bir kadın seçtim” ifadesinin yalnızca fiziki bir savunmasızlığı içermediğini kaydetti. Gönül, "İstanbul Sözleşmesi’ni bir gece yarısı fesheden tek adam, kadın katillerine iyi hal indirimleri uygulayan, nefret suçuna maruz bırakılan LGBTİ+’ları görmezden gelen yargı ve ayrımcılığı körükleyen her türlü politikayı yürütenler bu ‘savunmasızlık’ ve peşi sıra gelen ‘cezasızlık’ kültürünü bizzat oluşturanlar bu cinayetlerden asıl sorumlu olanlardır" dedi.

'KADINLARA MÜDAFA HAKKI VERİLMİYOR'

Yıllardır sistematik şiddete uğrayan ve 9 ayrı koruma kararı bulunmasına rağmen devlet mekanizmaları tarafından korunmayan Çilem Doğan’a  işaret eden Karaman, yaşamak için öldürmek zorunda kalan kadınlara meşru müdafaa hükümlerinin uygulanmadığı söyledi. Kadın katillerine ‘haksız tahrik indirimi’ verilmeyen dosyanın yok denecek kadar az olduğunu aktaran Karaman, şöyle konuştu: “Erkeklere cezasızlık uygulayan yargı erki  Ayşe Gökhan’ı 30 yılla cezalandırdı. Karaman Şiddeti önlemek bir yana bunu sistematik bir politika aracı olarak kullanan iktidar kazanılmış haklara dönük saldırıları ile kadınlara gözdağı vermeye çalışıyor. LGBTİ+’lar ise özellikle İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması sürecinde olmak üzere bakanlar, diyanet ve diğer devlet kurumları tarafından hedef gösteriliyor ve nefret suçuna maruz bırakılıyor. Tüm bu saldırıların karşısında biz kadınlar ve LGBTİ+’lar haklarımızdan da hayatlarımızdan da vazgeçmiyor, birlikte mücadelemizi büyütüyoruz."

'BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM'

Eğitime, sağlığa sosyal güvenceye ayrılmayan bütçenin Diyanet’e aktarıldığını kaydeden Karaman, “’Kocanız vurmaya kalkarsa uygun bir dille nedenini sorun’ diyen Diyanet İşleri Başkanı, erkek egemen şiddetin sözcüsü haline geldiğini belirtti. Yoksulluk ve şiddeti bize kader olarak dayatan, hayatımızı yaşanmaz kılmaya çalışanlara inat yaşamın kırıntısını değil tamamını istemeye devam ediyor. 2022 yılı için planlanan bütçede savunma ve güvenliğe ayrılan payın yüzde 30 arttı. Irak ve Suriye’ye dönük sınır ötesi operasyon ve asker bulundurmayı içeren tezkere Meclis’te onaylanarak iki yıl daha uzatılmış oldu. Yeni göçler, yeni yoksulluklar, kadınlar ve çocuklar açısından bitmeyen bir şiddet anlamına gelen bu savaş politikalarına karşı barışı savunmaya devam ediyoruz. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde saat 19.30’da Taksim Tünel’de hep birlikte yan yana mücadele edelim" ifadelerini kullandı.