Gülüm’den iktidara: Kadınlardan korkmakta haklısınız

  • kadın
  • 17:46 23 Kasım 2021
  • |
img

BALIKESİR – İHD Balıkesir Şubesi’nin “Kadına yönelik şiddet” konulu panelinde konuşan HDP’li Züleyha Gülüm, iktidarın kadınlardan korkmakta haklı olduğunu belirterek, özgürlük ve adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Balıkesir Şubesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Burhaniye ilçesinde bulunan Reha Yurdakul Kültür Merkezi’nde “Kadına yönelik şiddet” konulu panel düzenledi. Balıkesir’in çeşitli ilçelerinin yanı sıra çevre illerden de yoğun katılımın olduğu panele Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Züleyha Gülüm ve İHD Ankara Kadın Komisyonu Üyesi Sevinç Koçak konuşmacı olarak katıldı. Panel salonuna “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” ve “Jin, jiyan, azadi” pankartları asıldı.

Panelde ilk olarak konuşan HDP’li Züleyha Gülüm, iktidarın kadına yönelik politikalarının kadını özne olarak görmeyen bir anlayışla kendisini gösterdiğini söyledi. Kadını ev işlerinde çalışan bir birey olarak formüle ettiklerini belirten Gülüm, bunun sonucunda da kadınların iş hayatından ve eğitimden uzaklaştırıldığını kaydetti. Kadınların güvencesiz ve esnek işlere itildiğini aktaran Gülüm, “Bu siyasi anlayış bir yandan sürerken tüm dünyada gelişen bir dalgayla karşı karşıya kaldık. Yeni dönemin bu neoliberal politikaları ve peşinden gelen sağcı eğilimlerin güçlenmesi kadınlara yönelik bir saldırı dalgası başlattı. Her yerde kadınların mücadeleyle kazandığı yasal haklar ellerimizden alınmaya çalışılıyor. Çünkü kadın özgürlük mücadelesi sınır tanımayan bir hızla ilerliyor” dedi.

‘KADINLARDAN KORKMAKTA HAKLISINIZ’

Kadınlara yönelik yapılan saldırıların nafaka hakkına da yöneldiğini anımsatan Gülüm, “Kadınlar yaşamlarına sahip çıktıkça eğer erkekler bu taleplere karşılık vermiyorsa boşanmaya başladık. ‘Şiddetinize boyun eğmeyeceğiz, o evlere mahkum olmayacağız, boşanacağız’ dedik. Bunu engellemek için nafaka hakkımızı elimizden almak istiyorlar. Sonuçta bütün bu yönelimlerin her biri yeni toplumsal şekillenmenin yaratılması için AKP-MHP iktidarı açısından kaçınılmaz. Bugün buraya yönelik saldırının da parçası budur. Bu paneli yapmadan önce bize yönelik gerçekleşen ırkçı söylemin arkasında yatan neden de kadın özgürlük mücadelesinden çok korkmalarıdır. Buradan söyleyelim; korkmakta haklısınız. Biz onlara asla boyun eğmeyeceğiz, kadın özgürlük mücadelemizden, bu ülkeye adalet getirme mücadelemizden de vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

‘YASALAR MEŞRULAŞTIRIYOR’

Gülüm’ün ardından konuşan İHD Ankara Kadın Komisyonu Üyesi Sevinç Koçak da, kadına yönelik şiddetin dayanağını politik söylemlerden aldığını belirtti. Şiddetin yaratılan politik yasalardan da meşruluk aldığını aktaran Koçak, “Kanunların her birinde tonlarca sorun var. Kadın ve çocuk politikaları bütüncül bir politika anlayışı olmadığı sürece birkaç yasa değişikliğiyle düzelmesinin imkanı yok. Mesela Medeni Kanun’da kız çocuklarının evlenmesini konusunda açıklar var. Kanun şu haliyle çocukların 17 yaşında aile kararıyla 16 yaşında mahkeme kararıyla evlenmesinin önünü açıyor. Yasal olarak bir çocuğun evlendirilmesi onaylanmış durumda. Bu durum meşrulaştırıldıktan sonra ‘yapabileceğiz bir şey yok. Bunlar gelenek’ deniliyor. Hayır gelenek değil. Devlet bunların önüne geçmek için yasal önlemler almak zorunda” diye belirtti.

Panel soru cevap bölümüyle sona erdi.