Diyanet'in şiddete çözümü: Camide vaaz, kahvehanelerde sohbet

  • kadın
  • 10:26 26 Kasım 2021
  • |
img
HABER MERKEZİ - Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 25 Kasım kapsamında yayınladığı mesajda, şiddetle mücadele kapsamında hayata geçirecekleri projeyi açıkladı. Erbaş’ın projesinde camilerde vaaz, kahvehanelerde ise sohbet var. 
 
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bir mesaj yayınladı. Aile içi şiddetle mücadele projelerini açıklayan Erbaş, şiddete karşı “Kuran ve sünnet rehberliğinde” paneller yapılacağını ve kahve ve fabrikalarda sohbetler düzenleneceğini kaydetti. 
 
Erbaş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "İnancımızda asla yeri olmayan şiddet, insanlık suçudur, acizliktir, merhametsizliktir. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nün sevgi ve ülfetin, muhabbet ve şefkatin hayatımızda hakim olmasına, çocukların, kadınların ve tüm insanlığın şiddet, ihmal ve istismardan uzak, huzurlu günlere kavuşmasına vesile olmasını temenni ediyorum." 
 
DİYANETİN PROJESİ
 
Açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kadına yönelik şiddete karşı Kur'an ve sünnet rehberliğinde "Ailenin Korunması ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesinde Toplumsal Farkındalığın Sağlanması" projesini hayata geçirdiği belirtildi. 
 
KAHVEHANELERDE SOHBETLER 
 
Açıklamanın devamında şunlara yer verildi: "14 ilde eğitimler yapılacak. Bugün başlayan ve 3 gün sürecek eğitimler, ilk etapta Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Mersin, Muğla, Nevşehir ve Tekirdağ illerinde yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenen bir uzmandan oluşan iki kişi görev yapacak eğitimler kapsamında, İl Müftülerinin moderatörlüğünde kadın ve erkek tüm halka açık paneller yapılacak. Panellere din görevlilerinin de katılımları sağlanacak. 'Şiddet İnsan Onuruyla Bağdaşmaz' konulu sunum yapılacak. İl müftülüklerince belirlenen merkezi bir camide Diyanet İşleri Başkanlığınca görevlendirilen personel, Cuma vaazı yapacak. Proje kapsamında fabrika ve kahvehane sohbetleri gerçekleştirilecek, bu sohbetlerde 'Şiddet İnsan Onuruyla Bağdaşmaz' konulu sunum yapılacak."