'Ölüme karşı yaşamı savunuyoruz '

  • kadın
  • 15:21 27 Kasım 2021
  • |
img
MALATYA - Erkek-devlet şiddetine karşı Malatya'dan seslenen kadınlar, "Ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunmak için isyandayız" dedi.
 
Malatya Demokratik Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Soykan Parkı'nda açıklama yaptı. "Sömürüye karşı gücümüz birliğimizdir" pankartının açıldığı eylemde konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Malatya İl Eşbaşkanı Perihan Yücekaya, kadınlar olarak dünyanın dört bir yanında eşitsizliği, yoksulluğu, savaşı ve şiddeti üreten erkek egemen kapitalizme karşı isyanlarını sokağa taşıdıklarını söyledi. 
 
KADINLAR İSYANDA
 
"Bugün çok daha güçlü ve çok daha örgütlü olarak hayatlarımıza ve haklarımıza sahip çıkıyoruz" diyen Yücekaya, şunları söyledi. "Eşitlik ve özgürlük mücadelesinden vazgeçmiyoruz. İsyanımızı büyütüyoruz. Kadınları erkeğe, sermayeye ve devlete daha da bağımlı hale getirmek için her türlü krizi fırsata çevirmenin hesabını yapanlara karşı sesimizi yükseltmek hesap sormak için, emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz üzerindeki binlerce yıllık erkek egemen sömürü düzenine karşı isyandayız.” 
 
Açıklama, "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" ve "Jin Jiyan Azadi" sloganlarıyla son buldu.