‘Gezer’in failleri ortaya çıkarılsın ve cezalandırılsın’

  • kadın
  • 16:53 13 Aralık 2021
  • |
img
İZMİR - Kandıra Cezaevi’nde yaşamını yitiren Garibe Gezer’in ölümünü cinayet olarak nitelendiren İHD İzmir Şubesi Kadın Hakları Komisyonu, olayın araştırılarak, sorumluların cezalandırılmasını istedi. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Kadın Hakları Komisyonu, sistematik işkence gördüğü ve tecavüze maruz kaldığı Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde yaşamını yitiren Garibe Gezer için dernekte basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı yapan İHD İzmir Şubesi Kadın Hakları Komisyonu üyesi Cemile Karakaya, Gezer ile ilgili yetkilerin yaptığı “intihar” açıklamasının inandırıcı olmadığını belirtti. 
 
İNTİHAR DEĞİL CİNAYET 
 
Gezer’in avukatlarının yaptığı açıklamalarda sistematik işkence ve tecavüzden bahsedildiğini ifade eden Karakaya, gardiyan ve cezaevi doktoru hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Karakaya, “Garibe Gezer gördüğü sistematik işkence ve tecavüzden sonra intihar etmiş olsa dahi, onu intihara sürükleyen nedenler araştırılmalıdır. Ayrıca bunun bir intihar değil cinayet olduğu bilinmelidir” diye belirtti. 
 
Devlet denetiminde bulunan cezaevlerinde yaşanan ölümlerin doğal karşılanamayacağını dile getiren Karakaya, “Gezer’in en temel hakkı olan tedaviye erişim hakkı yerine getirilmemiş, adeta ölüme terk edilerek, yaşam hakkı elinden alınmaya çalışılmıştır. Yaşadığı tüm bu hak ihlalleri ölümünden sonrada devam etmiş ve avukatları beklenmeden otopsi yapılmıştır. Hak ihlalleri her koşulda devam etmiştir” dedi. 
 
SORUMLULAR CEZALANDIRILMALI
 
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa’nın işkenceyi, insanlık dışı ya da onur kırıcı tutumları yasakladığını vurgulayan Karakaya, şöyle dedi: “Hiçbir istisnai durum, işkencenin uygulanması için gerekçe gösterilemez. İnsan hakları savunucusu kadınlar olarak, adına intihar denilen bu şüpheli ölümün açığa çıkarılmasını, gerekli soruşturma ve incelemenin yapılmasını, sorumluların derhal açığa çıkarılarak cezalandırılmasını, devlet denetiminde olan hapishanelerdeki hak ihlallerinin tespit edilmesini, bunların önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını, insanları ölüme götüren nedenlerin ortadan kaldırılmasını acilen talep ediyoruz.”