HDP Kadın Meclisi KHK’li kadınlarla bir araya geldi

  • kadın
  • 16:52 14 Aralık 2021
  • |
img
ANKARA - HDP Kadın Meclisi, birlikte nasıl mücadele edeceklerinin yol ve yöntemlerini konuşmak amacıyla KHK’li kadınlarla bir araya geldi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, İnsan Hakları Haftası kapsamında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kadınlarla parti Genel Merkezi’nde buluştu. Buluşmada, HDP Kadın Koordinasyonu üyeleri Latife Demirci Kahya ve Tülay Koçak’ın yanı sıra Parti Meclisi (PM) üyeleri Leman Kiraz, Nuray Türkmen, milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Muazzez Orhan, Semra Güzel ile Ankara İl Kadın Meclisi üyeleri yer aldı. Buluşmada konuşan HDP PM üyesi Nuray Türkmen, kendisinin de KHK’li olduğunu belirterek, “Yaşamımız gasp edildi, ailelerimizle bağlarımız koptu, politik hayatımız elimizden alındı. Hepimiz bu durumları yaşadık” diyerek, KHK’lileri daha fazla nasıl gündem yapabileceklerini tartışmak istediklerini söyledi.
 
KHK’LİLERE ‘VEBALI’ MUAMELESİ
 
Daha sonra konuşan HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit de, KHK’lerle kamuda istihdamın tek tipleştirilmeye çalışıldığını ifade ederek, bu istihdam içinde muhaliflerin tasfiye edilerek, AKP’ye yakın kadroların yerleştirilmesinin hedeflendiğini söyledi. KHK’lilere “vebalı” muamelesi yapıldığını söyleyen Koçyiğit, “KHK ile ihraç edilenler yaşam alanlarını terk etmek zorunda kaldı. Böylece çok geniş kapsamlı bir mağduriyet zinciri oluştu. KHK’ler, faşizmin kurumsallaşmasının sacayaklarından biri aynı zamanda. Muhaliflere gözdağı verilmeye çalışıldı. En acısı da bizi ekmeğimizle sınadılar, köleliği boyun eğmeye zorladılar” diye belirtti.
 
EN ÇOK KADINLARI ETKİLEDİ 
 
Bu süreçten en çok kadınların etkilendiğine vurgu yapan Koçyiğit, şöyle devam etti: “KHK’li kadınlara dönük özel politikalar söz konusu. Kadınlar daha fazla dışlandı, iş bulmakta daha çok zorlandılar, kendi mesleklerini yapamaz duruma geldiler. Bu nedenle KHK meselesi toplumsal cinsiyet rollerinin pekişmesi anlamına geliyor.” Bu buluşmayla birlikte mücadele yol ve yöntemlerini konuşmayı amaçladıklarını dile getiren Koçyiğit, KHK’li kadınların yaşadıkları zorlukları başta Meclis olmak üzere bulundukları her alanda ifade edeceklerini söyledi.
 
Yapılan konuşmalar ardından toplantı basına kapalı devam etti.