Çelik’i katleden Yılmaz’ın duruşması yine ertelendi

img
İZMİR- Buca’da Sibel Çelik’i katledilmesine ilişkin açılan davanın duruşması, fail Halil Yılmaz’ın Almanya’dan iade işlemlerinin bitmemesi nedeniyle ertelendi.
 
İzmir'in Buca ilçesinde 12 Temmuz 2016’da Sibel Çelik’in katledilmesine ilişkin Halil Yılmaz ve ağabeyi Selman Yılmaz hakkında "tasarlayarak öldürmek" suçundan açılan davanın 15’inci duruşması İzmir 5’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya taraf avukatları mazeret bildirerek katılmazken, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ve tutuksuz yargılanan sanık Selman Yılmaz hazır bulundu.  
 
Duruşmada mahkeme heyeti, Almanya’da olduğu anlaşılan sanık Halil Yılmaz hakkındaki yakalama emrinin devamına ve iade işlemlerinin beklenmesine karar vererek duruşmayı 11 Nisan’a erteledi.
 
 NE OLMUŞTU?
 
İzmir'in Buca ilçesinde 12 Temmuz 2016'da 3 katlı binanın zemin katındaki yangının söndürülmesinin ardından Sibel Çelik'in cansız bedeni bulunmuştu. Adli tıp incelemesi sonucu Çelik’in tecavüze uğradığı ve cenazesinin işkence edilmeden önce kesici aletle katledildiği tespit edilmişti. Olayın ardından Çelik’in nişanlısı Halil Yılmaz, firar etmiş, failin ağabeyi Selman Yılmaz ise tutuklandıktan sonra delil yetersizliği gerekçesi ile serbest bırakılmıştı.
 
Selman Yılmaz’ın kullandığı telefon ve SIM kartın Adli Tıp Kurumu (ATK) Başkanlığı tarafından incelenmesinin ardından telefonda kayıtların olmadığı görülmüştü. Selman Yılmaz’ın tahliye olduktan sonra olay günü Diyarbakır’a gitmeden önce İzmir’de arkadaşlarıyla ve Diyarbakır’daki aile fertleri ile görüştüğünü belirttiği halde, telefon kayıtlarında bu görüşmelerin yer almaması dikkat çekmişti. Almanya’da tutuklanan fail Halil Yılmaz hakkında kırmızı bülten çıkarılarak, Türkiye’ye iade edilmesi için işlemlerin başlatılması kararı alınmıştı.