Bir günde iki kadın katledildi: Devletin tüm organları sorumlu

img
MERSİN - Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi, bir günde iki kadının katledildiğini ifade ederek, katliamlar karşısında devletin tüm organları ve yargı sisteminin sorumlu olduğunu belirtti. 
 
Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi, dün Mersin’de katledilen Raziye Oskay ile İstanbul’da katledilen Dilara Yıldız için, Mersin Barosu konferans salonunda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Arzu Günay, “İçimiz acıyor, sözün bittiği yerdeyiz. Dün iki kadın cinayeti işlendi. Mersin’de 24 yaşındaki Raziye Oskay ve İstanbul Barosu’na kayıtlı kadın meslektaşımız Dilara Yıldız erkek şiddetine uğrayarak katledildiler” dedi.
 
'POLİSLERİN GÖZÜ ÖNÜNDE'
 
Günay, kadına yönelik şiddetin en yakınlarından geldiğine dikkat çekti. Oktay Dönmez adlı erkek tarafından tehdit edilen Avukat Dilara Yıldız’ın olay yerine gelen polislerin gözü önünde öldürüldüğünü söyleyen Günay, “Her gün en az bir kadın cinayetiyle güne başlıyoruz. Bu durum kadın cinayetlerini normalleştirerek toplumun duyarsızlaştırılması, faillere uygulanan cezaların yetersiz olması nedeniyle gerçekleşiyor. Bu cinayetler karşısında devletin tüm organları ve yargı sisteminin sorumluluğu bulunmaktadır” ifadesini kullandı.
 
'BİREYSEL SİLAHLANMA YASAKLANMALI'
 
İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması ve yeterince ceza almamalarıyla faillerin güçlendiklerini ifade eden Günay, kadın katliamlarının büyük çoğunluğunun ateşli silahlarla işlendiğini hatırlattı. Günay, bireysel silahlanmanın yasaklanmamasının bu cinayetlerin en önemli sebeplerinden biri olduğunu kaydetti. 
 
'MÜNFERİT BİR OLAY DEĞİL'
 
Avukat Işıl Akan da, ısrarlı takip sonrası Barış Can Uçuk tarafından katledilen Raziye Oskay’ın katledilmesinin de diğer tüm kadın katliamlarında olduğu gibi, ne münferit ne de tesadüfi bir olay olduğuna işaret etti. 
 
Barış Can Uçuk’un 2017 yılında Raziye’nin evine silahlı saldırıda bulunduğunu hatırlatan Akan, “Şahıs ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’, ‘silahla tehdi’, ‘konut dokunulmazlığı ihlali’ gibi suçlardan ağır ceza mahkemesinde yargılanmış ve 1,5 ay kadar tutuklu kalmıştır” bilgisini paylaştı. Akan,  “Oskay cinayeti, senelerdir süre gelen sistematik tehditler, her türlü taciz ve baskıların sonucudur. Raziye Oskay henüz çocuk yaşlarda tanıştığı ve o tarihten beri de sürekli baskı ve tehditlerine maruz kaldığı, onu ‘çok sevdiğini’ söyleyen adam tarafından katledilmiştir. Kadına yönelik hiçbir şiddetin, sevgi, aşk gibi sözcüklerle yumuşatılamayacağını, hiçbir şekilde meşrulaştırılamayacağını bir kez daha üstüne basa basa vurguluyoruz” diye konuştu.