Haytaoğlu’nu katlettiğini itiraf eden Ayhan’ın cezai ehliyet raporu beklenecek

img

ANTALYA - Azra Gülendam Haytaoğlu’yu katleden Mustafa Murat Ayhan, suçunu itiraf edip “akli dengem yerinde” demesine rağmen cezai ehliyetinin olup olmadığıyla ilgili rapor beklenecek.

Antalya'da Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu'yu (21) katleden Mustafa Murat Ayhan'ın Antalya 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde "nitelikli kasten öldürme", "nitelikli cinsel saldırı", "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" ve "hırsızlık" suçlarında yargılandığı davanın üçüncü duruşması görüldü. Duruşmaya Diyarbakır Cezaevi’nde bulunan sanık Ayhan SEGBİS aracılığıyla katılırken, katledilen Azra Haytaoğlu’nun annesi Mezide Haytaoğlu, babası Mustafa Haytaoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili ile taraf avukatları salonda hazır bulundu. Duruşmaya ayrıca Adana, Isparta ve Antalya Barosuna kayıtlı çok sayıda avukat, şikayetçi müdafii olarak katıldı. Duruşmada, sanığın telefonunda yapılan ve dava dosyasına da giren dijital incelemede, arama motoru geçmişinde "kafasının neresine vurursam bayılır", "nöbetçi eczane" ve "Varsak çöp değerlendirme" gibi ifadeler yer aldığı vurgulandı.

Müşteki avukatlarından Nagihan Buldu da sanığın telefonundaki bu aramaların, sanığın Haytaoğlu'nu öldürmek için plan yaptığının göstergesi olduğunu dile getirdi. Sanığın cezai ehliyetinin olup olmadığıyla ilgili rapor beklendiğini belirten Buldu, "Sanığın daha önce gittiği terapi merkezlerinden belgeler elde edilmiştir. Belgeler incelendiğinde uzman psikiyatrist tarafından sanık hakkında cezai sorumluluğu ortadan kaldıracak herhangi bir rahatsızlığın bulunmadığı anlaşılmaktadır" dedi.

Bunun üzerine söz verilen sanık Ayhan, tarihlerini hatırlamadığını ancak bu ifadeleri kendisinin yazdığını kabul etti.

TANIDIK SAVUNMA: PİŞMANIM

Kafaya vurarak bayıltmayı izlediği bir filmden görmesi üzerine telefondan arama yaptığını iddia eden Ayhan, "Azra salondaydı, ben filmi kendi odamda izliyordum. İzlediğim filmden sonra aklıma geldiği için öyle bir arama yaptım. Filmde bir kişinin kafasına beyzbol sopasıyla vuruluyordu ama adam bayılmıyordu. Ben de bunun üzerine böyle bir şey aradım. Daha sonra Azra'nın yanına gittim. Aramaların cinayetle bir ilgisi yok. Çöp değerlendirmeyi de cesedi nereye atarsam bulunmaz diye arama verdim. Ben 5 aydır tedavi görüyorum, 7 çeşit ilaç alıyorum. Avukatlar daha önceki asliye ceza mahkemelerimdeki dosyaları açıyor, beni geçmiş mahkemelerimle yargılamayın. Ben aklı başında bir insanım, suçumu kabul ediyorum, pişmanım, ben suçluyum" şeklinde konuştu.

Sanık avukatı Mehmet Ali Başaslan da müvekkilinin psikolojik sorunları olduğunu ve bunun için heyet raporlu ilaçlar kullandığını öne sürdü. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 9 Mayıs'a erteledi.

Duruşma sonunda adliye dışında bir araya gelen bazı kadın dernekleri "Azra için adalet" pankartları açtı. Haytaoğlu'nun babası Mustafa Haytaoğlu; kızının canice öldürdüğünü ve adalete güvendiğini ifade etti.