Kadınlar: Newroz'da olmamız saldırılara bir cevaptır

img

DİYARBAKIR - Diyarbakır Newrozu'nda saldırılara rağmen alana akan kadınlar, baskıların bilinçli bir devlet politikası olduğuna işaret ederek, “Newroz’da olmamız onlara bir cevaptı. Kadınlar, iktidarı devirecek, önderliğini özgürleştirecek” dedi.  

Bu yıl “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla gerçekleştirilen Diyarbakır Nerwozu sona erdi. Sabahın erken saatlerinde renkleriyle, zılgıtlarıyla, sloganlarıyla yola koyulan binler, Newroz Parkı’nda yüzbinlere ulaştı. En az 6 arama noktasından geçen yurttaşların büyük bölümü, yoğun polis saldırı ve engellemelere rağmen alana girmeyi başardı.  Arama noktalarında kadınların ince aramaya tabi tutulması ve daha fazla bekletilmesi  “Jin jiyan azadi” sloganlarıyla protesto edildi. Tüm kadınlar baskılara rağmen alanda hem PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın hem de kadınların özgürlüğünü haykırdı. 
 
'DEVLET POLİTİKASI'
 
 
Newroz'a heyecanla katılan kadınlardan Neval Kaval Atsan, polis noktalarında saldırıya uğradıklarını belirtti. Kadınların alana girişlerinin polislerce engellendiğini söyleyen Atsan, "Bunun bilinçli yapıldığını düşünüyorum. Bütün sömürge ülkelerinde çocuklar ve kadınlara saldırılıyor. Kadınlar üzerindeki saldırılar bilinçli bir devlet politikasıdır. Devlet kadınların alana akmasını kendine tehlike olarak görüyor. Buradan bütün kadınlara direniş çağrısında bulunuyorum. Bugün bu alanda bulunmamız onlara bir cevaptır. Bunun için buradayız ve alanda olmaya da devam edeceğiz” diye konuştu. 
 
'İKTİDARI DEVİRECEĞİZ'
 
Newroz kutlamaları için resmi izinlerin alınmasına rağmen her noktada polis saldırısı olduğunu belirten Leyla Taş, “Çoluk çocuk saatlerce kapılarda bekletildik. Kadınlara, çocuklara joplarla saldırdılar. Çocuk, kadın dinlemiyorlar ki, ‘çocuk da olsa kadın da olsa gerekeni yapılacak' demişlerdi.  Tehdit ediyor. İktidar koltuğuna yapışmış, kalkmıyor” dedi. 
 
 
Newroz'a 4 yaşındaki yeğeni ile geldiğini belirten Taş, “Ben 4 aylık yeğenimle Newroz'a geliyorsam, iktidarı da devirebiliriz. Onlara kadınların gücünü göstereceğiz. Hiçbir zaman yılmayacağız ve 2023’de iktidara kadının gücünü göstereceğiz. Onlar hırsız, hepimiz biliyoruz. Trafolara kedi de girmeyecek bu defa” diye belirtti. 
 
'TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI'
 
 
Newroz’u Kürtlerin sembolü olarak niteleyen Sultan Avınç, zor hava koşullarına rağmen çocuklarıyla alana geldiğini aktardı. Kadınlar ve Kürtler üzerindeki baskılara tahammüllerinin kalmadığını belirten Avınç, “Barış istiyoruz. Bu savaşa daha fazla tahammül edemiyoruz. Kürtler olarak baskı ve zulüm altındayız. Ancak birlikte olursak başarabiliriz” dedi. 
 
Cezaevindeki hasta tutukluların durumuna değinen Avınç, “Bütün siyasetçiler zindanlarda ve çoğu hasta. Biz özgürlüğümüzü istiyoruz. Kimse merak etmesin, Önderlik de özgür olacak. Bu başarı bizim olacak" dedi. 
 
'ÖNDERLİĞİMİZE ÖZGÜRLÜK'
 
 
Konuşma süresince zafer işaretiyle tepkisini dile getiren Parizade Ulaş, hasta tutukluların durumuna dikkat çekti. “Hem zindanlardaki arkadaşlarımıza yönelik, hem de dışarıdakilere yönelik saldırılar var" diyen Ulaş, Newroz'un Kürtlerin başarısı olduğunu ifade etti. Öcalan'ın özgürlüğü ile ülkedeki tüm sorunların sona ereceğini dile getiren Ulaş, "Biz anneler yaşadığımız sürece Önderliğe özgürlük diyeceğiz” diye belirtti.
 
Kadınlardan Hamdiye Turgut da “Newroz, Kürtlerin özgürlüğü ve barış içindir. Her alanda üzerimizde baskılar var. Bu baskıları kınıyoruz. Önderliğimizi özgürleştireceğiz” ifadelerini kullandı.
 
'İRADEMİZE SAHİP ÇIKTIK'
 
 
Bu Newroz kadınlara büyük baskıların uygulandığına dikkat çeken Jin Aryan, “Amed halkı olarak bugün her sene olduğu gibi coşkuyla kutlamak için alana geldik. Ama 5 saatten fazla bizi beklettiler, hatta bazı arkadaşlarımızı içeri dahi almadılar. Çok fazla aramalar yapıldı. Kadın ve çocuklara biber gazı sıktılar. Ama bütün bu engellemelere rağmen Kürt halkı ve kadınlar iradesine sahip çıktı” diye konuştu.
 
'FAŞİZME GEÇİT VERMEYECEĞİZ'
 
"Kadınlar Newroz'a sahip çıktı" diye devam eden Aryan, konuşmasını şöyle sonlandırdı: "Bütün saldırılar kadınlar üzerinden yürütülüyor. Bunu kınıyoruz. Ama bugün Kürtler ve kadınlar Newroz’una sahip çıktı. Kadınlar bin yıldır mücadele ediyor. Kürt kadınına ayrı bir saldırı var. Ama bir gerçek var ki kadınlar özgürlüklerini kazanmayana dek mücadeleyi bırakmayacak. Faşizme geçit vermeyeceğiz. Elimizden olan tek şey direniş. Bu bizim gerçekliğimiz."
 
MA / Eylem Akdağ