'Newroz'un direniş ruhunu 4 Nisan'a taşıyalım'

img

İSTANBUL - Newroz’da milyonların Öcalan’ın özgürlüğüne dair net mesaj verdiğini söyleyen TJA üyesi Ülker Özadikti, 2022 Newrozu’nun direniş ruhunu 4 Nisan'a taşımaya hazırlandıklarını belirtti.

"Şimdi kazanma zamanı" şiarıyla kutlanan 2022 Newrozu’nun ateşi etrafında başta gençler ve kadınlar olmak üzere milyonlarca kişi bir arya geldi. Kitlesel Newroz kutlamalarının başında gelen İstanbul’da soğuk hava koşullarına rağmen yüzbinler alanlara akarak son yılların en görkemli ve coşkulu Newroz’unu kutladı. Alanlardan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü haykıran milyonlar, İmralı kapılarını açma kararlılığını bir kez daha ortaya koydu. 
 
Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyesi Ülker Özadikti, Newroz meydanlarından gelen milyonların sesine herkesin kulak vermesi gerektiğini ifade ederek, Newroz ruhunu PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın doğum günü olan 4 Nisan'a taşıyacaklarını söyledi. 
 
'KADIN YOLDAŞLARA SÖZ VERİYORUZ'
 
İktidarın tüm hukuksuz uygulamalarına ve kötü hava koşullarına rağmen halkın yoğun katılım gösterdiği Newroz’un tarihsel gerçekliğine dikkat çeken Özadikti,“Zalim Dehak’lara karşı kadınlar ve gençler başta olmak üzere tüm halk bir direniş içinde. Bu sürece kolay gelinmedi. Büyük bedeller ödendi ve ödenmeye devam ediliyor. Binlerce siyasetçi yine binlerce genç cezaevinde, bütün bunlar bir bedeldir. Biz de tutuklu olan kadın yoldaşlarımıza Newroz’da yakalanan heyecanı kaybetmeden kazanacağımızın sözünü bir kez daha veriyoruz” diye belirtti.
 
'KADINLAR GÜÇLÜ BİR MESAJ VERDİ'
 
2022 Newrozu’nun diğer yıllara göre daha farklı bir anlam taşıdığını vurgulayan Özadikti, “Kadınlar alandan güçlü de bir mesaj verdi. Her kentte alanlarda tam bir seferberlik ruhu vardı. Bu tablo bize şu sözü yeniden hatırlattı ‘Genç başladık, genç bitireceğiz.’  Biz kadınlar artık başarma sürecine geldik” ifadelerini kullandı.
 
'KÜRDÜ BİTİRME SİYASETİNDEN VAZGEÇMELİLER'
 
Kadınların Newroz meydanlarından AKP iktidarına net mesajlar verdiğini ekleyen Özadikti şöyle devam etti: “Kadınlar, iktidarın uyguladığı bütün baskı politikalarına, kimliğinin yok sayılmasına karşı ‘buradayım, korkmuyorum’ dedi. Bu saatten sonra kadınların önünde kimse duramaz. AKP iktidarı da artık ‘Kürtleri yok edeyim, bitireyim’ siyasetini bırakmalı. Halk AKP’nin yok sayan politikasına cevap verdi. Kürt halkını bütün coşkusuyla alanlara döken Önderliğin özgürlüğünü sağlama kararlılığıydı. Önderlik özgür olmadığı sürece bu toplum özgür olamaz, kadınlar özgür olamaz. Mutlaka Önderliğin fiziki özgürlüğünün sağlanması ve tecridin kalkması gerekiyor.”
 
Newroz alanlarından yükselen sese her kesimin kulak kesilmesi gerektiğinin altını çizen Özadikti,“ Siyasetçilerin de dikkat etmesi gerekiyor. Halk ‘buradayım’ dedi. Siyasetçiler artık siyasetini, net, somut adımlarla yürütmeli. Milyonlarca kişi alanlara çıkıp özgürlüğü haykırıyorsa, siyasetçiler bunu görmeli artık. Her platformda sistemi zorlamaları gerekir” şeklinde konuştu.
 
'KÜRTLER BİR TARİH YAZDI'
 
Newroz’daki kitleselliğin aynı zamanda Kürt sorununun çözümü ve Kürt birliğinin sağlanması konusunda güçlü mesajlar ortaya koyduğunu kaydeden Özadikti, “Başta Kürtlerin ve demokrasi güçlerinin bu parçalı duruşu bırakıp, sürece göre hareket etmesi gerekiyor. Türkiye’de demokrasiyi beraber inşaa etme zamanı gelmiş, geçiyor. Yıllardır bu halk inkar ediliyor. Oysa Kürtler mücadelesiyle dünyaya tanıttı kendini, siyasete damgasını vurdu. Özellikle kadınlar korku duvarını aştı. Kadınların mücadeleyi getirdiği yerden tutup, bu mücadeleyi sürdürmek lazım” şeklinde konuştu. 
 
'4 NİSAN BİR HALKIN DOĞUŞUDUR'
 
Özadikti, 4 Nisan’ı Newroz ruhuyla karşılamaya hazırlandıklarını belirterek, “4 Nisan sadece Önderliğin doğum günü değil, aynı zamanda bir halkın doğuşudur. Başta Kürtler olmaz üzere tüm halkla 4 Nisan’ı kutlamalı” dedi. 
 
MA / Esra Solin Dal