Kadınların var olma mücadelesini sanatıyla aktarıyor

img

ANKARA - Ressam Füsun Demiray, "Veda Divanı" adlı resim sergisiyle kadınların var olma mücadelesini anlatıyor. 

Ressam Füsun Demiray’ın “Veda Divanı” adlı resim sergisi, 5 Nisan'da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde (ÇSM) açıldı. Yoğun katılım ve ilgi gösterilen sergi, 19 Nisan’a kadar ÇSM’nin “Eren Eyüboğlu Sergi Salonu’nda” devam edecek.
 
Yaklaşık 20 yıldır resim yapan Demiray, tüm kadınların yaşamlarına odaklanarak, resimlerinde kadın temaları işliyor. Demiray, kadınların şiddet ve baskıyla bütünleştirilmesine duyduğu rahatsızlıktan dolayı, minyatür, fotoğraf ve resmi bir arada kullanarak “kadının kendi olma halini” eserlerine işliyor. 
 
VAR OLMA MÜCADELESİ
 
Tek hikaye üzerinde durmak yerine tüm kadınları anlatmak istediğini ifade eden Demiray, “O kadar kötü günlerden geçiyoruz ki, kadının var olma çabasının önüne geçilmeye çalışıldığını düşünüyorum. Egemen kültür, medya, görsel basın hepsinin kadının var olma mücadelesine bir şekilde sekte vurmaya çalıştığını düşünüyorum” dedi. 
 
Kadınların yaşamın her alanında savaşmak zorunda kaldığını belirten Demiray, “İçinizde bir şeyler huzursuzsa ve sizi dürtüyorsa, şiir yazarak, fotoğraf çekerek, resim yaparak karşıya duygularınızı aktarabiliyorsunuz. Ben de yaptığı resimlerle kadınların var olma mücadelesinin önündeki engellere karşı itirazımı aktarıyorum” ifadelerinde bulundu. 
 
SANAT YOK EDİLİYOR 
 
Türkiye’de sanatın yok edilmeye çalışıldığına da dikkati çeken Demiray, geçen sıkıntılı günlerin sanatla aşılabileceğini vurguladı. Demiray, “Bu konuda yerel yönetimlerin, iş insanlarının sanata destek vermeleri, ön ayak olmaları gerekir. Umarım bir şekilde birilerine dokunurum ve sanatçı arkadaşlarıma yol açmış olurum. Çünkü hayat paylaştıkça güzeldir” dedi.