Ağırlaştırılmış müebbet istenen Uygun’a 10 yıl hapis cezası

  • kadın
  • 13:22 13 Nisan 2022
  • |
img

ANKARA - Esra Hankulu’yu “kasten öldürme” suçuyla hakkında ağırlaştırılmış müebbet istenen Ümitcan Uygun’a 10 yıl hapis cezası verildi.

Ankara Mamak ilçesinin Akdere Mahallesi’ndeki evinde 5 Ağustos 2021 tarihinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Esra Hankulu’nun ölümüyle ilgili Ümitcan Uygun'un "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla tutuklu, Dilan Civelek ve Furkan Gürgil'in ise “Suç delillerini gizlemekten” tutuksuz yargılandığı davanın karar duruşması Ankara 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
Duruşmaya Hankulu’nun ailesi, avukatları ve çok sayıda kadın katıldı. Fail Ümitcan Uygun ile birlikte ailesi ve avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu. Fail Uygun’un karar duruşmasında takım elbise giymesi dikkat çekti. Duruşma salonunda çok sayıda asker ve polis de bulundu.
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada iddia makamı, fail Uygun’un, 25 Mart'ta mahkeme heyetine sunduğu dilekçeyi okudu. Dilekçede, olay yeri görüntüleri ve fotoğrafların alınması için son kez süre verilmesi talep edilirken, fail Ümitcan’ın tutukluluğunun sona ermesi istendi.
 
Hankulu’nun avukatları ise, ek süre talebinin reddine karar verilmesini istedi.
 
‘CİVELEK’İN BERAATİ TALEP EDİLDİ.
 
Tutuksuz yargılanan Dilan Civelek’in avukatı Nurullah Topal, “Ya rıza teslim formuna güveneceğiz ya da ‘Biz kolluk tarafından tutulan tutanağa güvenmiyoruz’ diyeceğiz” diyerek suç delillerini gizlemekten tutuksuz yargılanan Civelek’in beraatini talep etti. Topal, müvekkili Civelek’in fail Ümitcan Uygun tarafından daha önce tehdit edildiğini de hatırlatarak, “Bunun etkisiyle yazılı bir şey vermekten ziyade sözlü vermeyi tercih ettiğini ifade etti. Vakit geçirmesi katledilmediğini gösteriyormuş” diye konuştu.
 
‘TEHDİDİ SAVUNDU’
 
Fail Uygun’un avukatı Hatem Özer ise savunmasında, mütalaada fail Uygun hakkında Hankulu ile aynı odada kalmış olması dışında aleyhe bir delilin olmadığını öne sürdü. Özer, cinsiyetçi söylemlerde bulunarak, Hankulu’nun Uygun ile vakit geçirmesini ve pasta kesmesini ise Uygun tarafından katledilmiş olamayacağına delil olarak ileri sürdü. Özer, davanın Ümitcan Uygun davası değil 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde ele alınan herhangi bir dava olarak ele alınmasını talep etti
 
Ardından mütalaaya dair son savunmasını veren fail Uygun, üzerine atılı suçlamaları reddederek tahliyesini talep etti.
 
10 YIL CEZA VERİLDİ
 
Mahkeme, davanın esasına ilişkin kararını açıklamak üzere duruşmaya kısa bir ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, fail Uygun için TCK’nin 87/4 (kasten yaralama) maddesinden hüküm kurdu. Alt sınırdan uzaklaşılarak, takdir indirimine yer vermeyen mahkeme, savcının “ağırlaştırılmış müebbet” hapis istemli mütalaasının aksine fail Uygun’a 10 yıl hapis cezası vererek tutukluluk halinin devamına karar verdi.
 
‘DOSYAYI TEMYİZE TAŞIYACAĞIZ’
 
Mahkeme, “Suç delillerini gizlemek”ten tutuksuz yargılanan Furkan Gürgil ve Dilan Civelek için ise alt sınırdan hüküm koyup takdir indirimi uygulayarak 1 ay 6 gün hapis cezası verilmesine karar verdi. Mahkeme, Gürgil ve Civelek için hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına hükmetti. 
 
Hankulu’nun avukatları ise karara itiraz edeceklerini belirtti.