Barış Anneleri: Barzani ve AKP kaybedecek

  • kadın
  • 10:49 11 Mayıs 2022
  • |
img
MERSİN - Türkiye’nin KDP ile ortaklaşarak Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik yaptığı saldırılara tepki gösteren Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Barzani ve Erdoğan’ın kaybedeceğini söyledi. 
 
Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne dönük Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) işbirliğiyle 17 Nisan’da başlattığı saldırılar 24’üncü gününde devam ediyor. Türkiye’nin Zap, Avaşin ve Metina’ya yönelik saldırılara tepki gösteren Adana ve Mersin’deki Barış Anneleri Meclisi üyeleri, KDP’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ortak olmakla bir yere varamayacağını söyledi.
 
Adana Barış Anneleri Meclisi üyesi Şemsa Bağdu, bölgede kimyasal kullanılarak savaşın yürütüldüğünü belirtti. Bağdu, “Barzani’ye sesleniyorum; Halepçe Katliamı’ndan annelerin beyaz tülbentinden de mi utanmıyor musun? AKP sadece Türkiye’deki Kürtlerin değil tüm Kürtlerin düşmanıdır. AKP’nin amacı sadece PKK değil, amacı bütün Kürdistan topraklarını ele geçirmektir” diye belirtti.
 
Barzani ailesinin servetine de değinen Bağdu, “Barzani ailesi servetine servet katarken halkı aç. Utanmıyor musun? Halkını kaybettin, artık arkanda halkın yok. Erdoğan’a ortak olmakla hiçbir yere varamayacaksın. Barzani, Kürt çocuklarının kanına ortak olmamalı” dedi. 
 
‘BARZANİ BALTAYI AYAĞINA VURUYOR’
 
“Babanızın, dedenizin düşmanı çocuğuna dost olmaz” diyen Mersin Barış Anneleri Meclis üyesi Heybet Kalkan şunları söyledi: “Barzani bu kirli savaştan elini çeksin, düşmanın yanında durmasın. Tank, top ve tüfeklerinle saldırıyorsun. Artık yeter diyoruz. Erdoğan seni kullanıyor. Baltayı kendi ayağına vuruyorsun. 45 yıldır bu savaşa ortaksınız. AKP, KDP’yi kullanarak PKK’yi bitirmeyi amaçlıyor. Ama farkında değil PKK biterse KDP de biter. Barzani ve AKP kaybedecek.”
 
‘ÇOCUKLARIMIZIN YANINDAYIZ’
 
Mersin Barış Anneleri Meclisi üyesi Saliha Ümit, “Erdoğan’ın amacı, Barzani’yi kullanarak Kürtleri yok etmektir. Çocuklarımıza savaş açılıyor, boşu boşuna zindanlara atılıyor. Çocuklarımızın davasının yanındayız” şeklinde konuştu. 
 
KDP’YE TEPKİ
 
Kürt halkına yönelik yıllardır zülüm olduğuna değinen Mersin Barış Anneleri Meclisi üyesi Nafiye Çoban ise şunları söyledi: “KDP, AKP’nin yanında yer aldığı için utanması lazım. Erdoğan, çocuklarımıza cezaevlerinde işkence yapıyor, savaş açıyor. Barzani aklını başına alsın bu destekten vazgeçsin. Bir damla kanımız kalana kadar bu savaşa tepki göstererek, çocuklarımızın yanında olacağız” ifadelerini kullandı.