Gezi Davası’ndan tutuklu kadınlardan mesaj: Dayanışma güçlendiriyor

  • kadın
  • 16:57 13 Mayıs 2022
  • |
img
İSTANBUL  - HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Gezi Davası’nda tutuklu kadınlarla görüştü. Ziyaret sonrası Beştaş, tutuklu kadınların mesajını şöyle paylaştı: “Umudu gelecek günlere hep birlikte taşıyacağız. Kadın dayanışması bir arada tutuyor ve mücadelemizi büyütüyor.”
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Gezi Davası’nda 18 yıl ceza verilen Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater ve Mine Özerdem'i tutuldukları Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde ziyaret etti. Ziyaret sonrası cezaevi önünde yapılan açıklamaya, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşenleri, Barış Anneleri Meclisi, hasta ve infazı yakılan tutukluların yakınları ile çok sayıda kadın katıldı.
 
Burada konuşan Beştaş, ziyaretin yaklaşık 3 saat sürdüğünü aktardı. Tutukluların oldukça moralli olduğunu belirten Beştaş, verilen karara dair “Bu kararlar sadece kağıt üstündedir. Bu mahkumiyet kararlarını tanımadığımızı bunun adaletle, hukukla, demokrasi, demokratik hak ve özgürlüklerle hiçbir ilgisinin olmadığını söyledik, söylemeye devam edeceğiz. Arkadaşlarımızın haklılığın vermiş olduğu bir güçlülük halleri vardı. Gezi Davası’nda mücadele yürüten herkese ve tüm kadınlara selamları vardı” diye belirtti.
 
‘GEZİ DEMOKRASİ TALEBİDİR’
 
Gezi Davası’nın bitmediğini ve bitmeyeceğini dile getiren Beştaş, “Gezi nasıl ki milyonların ortak bir şekilde yaptığı bir protesto ise, bir demokrasi mücadelesi ise o mücadele yine devam ediyor, edecek. HDP olarak Gezi’yi savunuyoruz. Gezi bir demokrasi talebidir, Gezi tek adam rejimine hayır demektir. Gezi saklanamaz ve gizlenemez.  Hakikatleri hepimiz biliyoruz” dedi. 
 
KOBANÊ VE GEZİ DAVASI VURGUSU
 
Yargılananlara verilen ağır cezalarla tüm demokrasi güçleri ve aydınlara gözdağı verilmek istendiğinin altını çizen Beştaş, “Kobanê Davası üzerinden de Kürtlere gözdağı verilmek isteniyor. Bizler mesajı aldık ama geri adım atmadan mücadelemize devam edeceğiz. Hem Gezi’yi savunmaya hem de İŞİD vahşetine karşı halkın mücadelesini ve meşruluğunu savunmaya devam edeceğiz” diye belirtti. 
 
TUTUKLU KADINLARDAN MESAJ
 
Beştaş daha sonra tutuklu kadınların mesajlarını şöyle paylaştı:
 
“Mücella Yapıcı: Kadınlar olarak hiçbir ayrım gözetmeden bir aradayız. Bir arada olacağız ve umudu gelecek günlere hep birlikte taşıyacağız. Kurtuluş yok ya hep beraber ya da hiç birimiz.
 
Mine Özerdem: Bu dava kuvvetler ayrılığı olmaması nedeniyle böyle sonuçlandı. Yoksulluk ve yoksunluk Türkiye’nin temel problemi. Temel değerler yok edilmek isteniyor.
 
Çiğdem Mater: Kadın dayanışması çok güzel. Bizi bir arada tutuyor ve mücadelemizi büyütüyor.”
 
‘KADIN DAYANIŞMASINI BÜYÜTÜECEĞİZ’
 
Tutukluların mesajını paylaştıktan sonra Beştaş, şöyle devam etti: “Kadınlar olarak bu dayanışmamızı büyüteceğiz. Özgür yarınları hep birlikte kazanacağız. Bugün yargının yargı olmadığını kesinlikle siyasi amaçlarla bir silaha dönüştüğünün farkındayız. Gezi Davası’nda verilen mesaj buydu. Demokrasinin bütün kurumlarıyla birlikte işlediği bir Türkiye’yi kazanmak için hep bir birlikte hareket etmeye devam edeceğiz.”
 
Beştaş’ın konuşması alkışlarla “Jin jiyan azadi” ve “Kurtuluş yok ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarıyla son buldu.