Kampüs Cadıları Pınar Gültekin için yürüdü

  • kadın
  • 17:20 16 Mayıs 2022
  • |
img

İSTANBUL – Pınar Gültekin'i katleden fail Cemal Metin Avcı ve yakınlarının yargılandığı davanın 12’nci duruşması öncesi Kadıköy’de açıklama yapan Kampüs Cadıları, “Pınar için adalet sağlanana kadar hesap sormaya devam edeceğiz” dedi.

Kampüs Cadıları aktivistleri İstanbul Kadıköy’de, Muğla'da 21 Temmuz 2020’de üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i katlettiği ortaya çıkan fail Cemal Metin Avcı ve yakınlarının yargılandığı davanın 12’nci duruşması öncesi Kadıköy’de bulunan Khalkedon Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Polisler, üzerinde “yargıla” ve “katil” yazılı fail Cemal Metin Avcı’nın fotoğrafını taşıyan Kampüs Cadıları’nın yürüyüşünü, “izin yok” diyerek engellemek istedi. Bu esnada kadınlara saldıran polisler, pankartı yırttı. Tüm saldırı ve engellemelere rağmen kadınlar yürüyerek basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Basın metnini Kampüs Cadıları üyesi Pınar Günel okudu. Pınar Gültekin’in davasının gerçekleşeceğini hatırlatan Günel, “Bütün deliller ortadayken failler 12 duruşmadır aklanmaya çalışılıyor. Erkek yargının davayı uzatarak Pınar’ı unutturmaya çalıştığını biliyoruz” dedi.

‘TAHAMMÜLÜMÜZ YOK’

Cezasızlık politikalarını kabul etmediklerini söyleyen Günel, “Sıra arkadaşımız, kız kardeşimiz Pınar için adalet sağlanana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Hakimin, davanın en başından beri yanlı tavırlarını kabul etmiyoruz. Erkek adalet, davanın başından beri katili ve diğer failleri yargılamak yerine Pınar'a iftira atıyor. Erkek adaletin davayı bir kere daha ertelemesine, iki yıldır Pınar için adalet sağlanmamasına artık tahammülümüz yok” diye belirtti.

‘OYALAMA ÇALIŞMASIDIR’

“Bütün deliller ortadayken, katil Cemal Metin Avcı’nın mahkemeye sözde yeni deliller sunması bir oyalama çalışmasıdır” diyen Günel, “İki yıldır uzatılan davada erkek yargının Pınar için adalet sağlamaktansa katillerle işbirliği yaptığını defalarca kez gördük. Katille işbirliği yaparak delilleri karartan Mertcan Avcı, Selim Avcı, Ayten Avcı ve Şükrü Gökhan Orhan'ın tutuksuz yargılanmasını, mahkemeye dahi gitmeden aramızda rahatça dolaşmasını asla kabul etmiyoruz. Pınar’ın faillerini aklamanıza asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘BİZ BURADAYIZ’

Adalet sağlanana kadar hesap sormaya devam edeceklerine vurgu yapan  Günel, “Pınar için isyan ediyoruz, kız kardeşimizden asla vazgeçmiyoruz. Katili ve katile yardım eden diğer failleri aklamaya çalışan erkek yargıya hatırlatıyoruz, Pınar için, katledilen kadınlar için erkek adaletinizi başınıza yıkacağımız günler yakındır. Pınar için adalet sağlanacak çünkü biz buradayız. Adalet sağlanana kadar hesap sormaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Açıklama sloganlar eşliğinde sona erdi.