Kültür’ün taziyesine katılan kadınlar cezasızlığa dikkat çekti

  • kadın
  • 15:51 17 Mayıs 2022
  • |
img
VAN - Silopi’de katledilen Sakine Kültür’ün taziyesine katılan kadınlar, üniformalıların cezasızlık politikasının arkasına sığınarak katliamlar yapmaya devam ettiğini söyledi. 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, STAR Kadın Derneği,  Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Hakkari ve Van Şubesi, Baro Kadın Hakları Komisyonu, Van Kadın Platformu üyelerinden oluşan bir grup, 14 Mayıs günü Şırnak’ın Silopi ilçesinde Özel Harekat Ocakları Şırnak İl Başkanı İbrahim Barkın tarafından katledilen Sakine Kültür’ün ailesine başsağlığı ziyaretinde bulundu. Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Çubuklu Mahallesi’ne giden kadınlar, önce Kültür’ün mezarına giderek dua etti, ardından aileye taziye ziyaretinde bulunarak basın açıklaması yaptı. 
 
‘ÜNİFORMALILAR KATLETMEYE DEVAM EDİYOR’
 
Burada konuşan STAR Kadın Derneği üyesi Emine Bozkurt, Kürdistan'da özel savaş politikalarının her gün bir kadını katlettiğini belirterek, "Devlet, savaş politikalarını Kürdistan'da kadın ve çocuk bedeni üzerinde yürütmeye devam ediyor. Sakine arkadaşımız Silopi ilçesinde bir devlet görevlisi tarafından işkence edilerek katlediliyor. Devletin gücünü arkasında alan rütbeler her ilimizde kadınları ve çocukları katlediyor. Devletin cezasızlık politikaları ile kendini sağlama alan erkek çok rahat bu emellerini hayata geçiriyor" dedi. 
 
‘ELLERİNİZİ BEDENLERİMİZDEN ÇEKİN’
 
Faillerin gerektiği cezayı almaları durumunda bu kadar kolay bir şekilde kadınların katledilmeyeceğini ifade eden Bozkurt, "Musa Orhan'lar gereken cezayı almış olsalardı, bugün bir kadın arkadaşı daha kaybetmezdik. İki gün içerisinde üç kadın arkadaşımız erkekler tarafından katledildi. AKP iktidarında zaten hukuk işlemiyor. Bundan kaynaklı her gün kadınlar, çocuklar 'rütbelilerce' tacize, tecavüze, istismar ve işkenceyle katlediliyor. Buradan bir kez daha haykırıyoruz; ellerinizi bedenlerimizden, çocuklarımızdan çekin" sözleriyle tepki gösterdi. 
 
‘SUSMAYACAĞIZ, BİAT ETMEYECEĞİZ’
 
ÖHD Hakkari Şube üyesi Harika Günay Karataş da, yaşanan olayın münferit olmadığını belirterek, erkek-devlet şiddetinin bir kez daha ağırlaştırılmış bir şekilde bir kadın bedeni üzerinden kendisini gösterdiğini belirtti. Karataş, “Nasıl ki Musa Orhan korunduysa, devletin ideolojik aygıtı olan hukuk eliyle nasıl serbest kaldıysa, nasıl cezasızlık ile ödüllendirildiyse, devletin ahlakına sahip olan erkekler de cezasızlık politikaları ile karşılaşacaklarını düşündükleri için böyle fütursuz bir şekilde kız kardeşlerimizi katletmeye devam ediyorlar. Erkek-devlet şiddetine karşı susmayacağız, yıkılmayacağız. Erkek şiddetine, devletin kadınlar üzerinde yürütmüş olduğu bu asimilasyon politikalarına karşı biat etmeyeceğiz. Sesimizi tüm kız kardeşlerimizin yaşam hakkı için çıkarmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 
 
Açıklamanın ardından kadınlar mahalleden ayrıldı.