Canbaz: Rojava’daki kadın mücadelesi bizleri güçlendiriyor

  • kadın
  • 16:29 23 Mayıs 2022
  • |
img
DERSİM - Dersim Belediyesi Eşitlik Birimi’nin çalıştayına katılan HDP’li Dilşat Canbaz, Kürt kadınların Rojava’da verdiği mücadelenin önemine değinerek, “Kobane’de, Şengal’de verdikleri mücadele bizleri güçlendiriyor” dedi. 
 
Dersim Belediyesi Eşitlik Birimi tarafından “Ellerimizle yaratacağımız yeni bir dünya, heybemizde özgürlük var" sloganıyla düzenlediği Kadın Çalıştayı, 3’üncü gününde devam etti. “Bir erkekler kulübü olarak TBMM” ve “Siyaseti kadınlardan öğrenmek” konularının tartışıldığı çalıştayın son gününe, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Seda Kadıgil, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attığı için ihraç edilen akademisyen Doç. Dr. Sibel Özbudun ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Dilşat Canbaz katıldı.
 
'ERKEK KULÜBÜ OLARAK TBMM'
 
“Bir erkekler kulübü olarak TBMM” konulu oturumda ilk önce konuşan Seda Kadıgil, yaşanan kadın cinayetlerinin, eşitsizliklerin ve ayrımcılıkların asıl çözüm mercii olan TBMM’nin dışarıdan göründüğü olmadığını belirtti. Meclis’teki kadın temsiliyetine değinen Kadıgil, Türkiye nüfusunun yüzde 50’sini oluşturan kadınlara Meclis’te yaklaşık yüzde 15 civarında bir temsiliyet hakkı verildiğini kaydetti. Kadıgil, “Bu ülkede yaşayan vatandaşlarız, eşit yurttaşlarız ancak bu halkları almamız gereken mercide bir grup dayıyla karşılaşıyoruz. Ve biz bir grup dayıdan kalkıp kadın sorunlarını çözmesini bekliyoruz. Eminim bu şekilde devam ederse daha çok bekleyeceğiz” diye belirtti. 
 
‘GÜLİSTAN DOKU NEREDE’
 
Mevcut siyasetin cevap vermediği “Gülistan Doku Nerede” sorusuyla konuşmasına başlayan akademisyen Sibel Özbudun, “Bir gece yarısı cemaat ve tarikatların baskısı ile İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldı. Türkiye’de geçenlerde bir hastanesinin açılısında bir ülkenin başkanı, erkek vekilleri ile toplanıp arkasına dönerek, ‘2 tanede kadın vekil gelsin’ dedi.  Yani böyle bir zihniyetle yönetiliyoruz. Fıtrat olarak kadın ve erkek eşitliğinin olmadığını ifade eden bir zihniyetle” ifadelerini kullandı. 
 
‘KÜRT KADINLAR GÜÇ VERİYOR’
 
Almanya’da yaşamını yitiren barış elçisi Aysel Doğan’ın cenazesine yönelik saldırıları hatırlatan Dilşat Canbaz da, şunları söyledi:  “Cenazelerimizden bile korkmaları, aslında doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Ortadoğu’daki Kürt Kadın Hareketi’nin mücadelesini anlatmadan olmaz. Dünyanın her yerinde kadınlar ayağa kalktı, sokaklara indi, tülbentlerini çıkarıp isyan ettiler.  Ama şunu unutmamak lazım; hepimize en yakın coğrafya Rojava’da, Kürt Kadın Hareketi verilen özgürlük mücadelesinde en önde savaştı. Kobane’de, Şengal’de IŞİD’e karşı en önde mücadele verdiler. Onların mücadeleleri bizleri güçlendiriyor.” 
 
Katılımcıların konuşmalarının ardından çalıştay, soru cevap bölümüyle sona erdi.