Kadınlar Faraşîn’den seslendi: Saldırılara karşı birlik olalım

  • kadın
  • 09:12 27 Mayıs 2022
  • |
img
ŞIRNAK - Faraşîn Yaylasından Kürtlere saldırılara karşı birlik çağrısı yapan kadınlar, “Kürtlerin işgale ve ihanete karşı omuz omuza mücadele etmesi ve birlik olması gerekiyor” dedi. 
 
Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik KDP destekli saldırıları sürüyor. Hem havadan hem karadan süren saldırılara rağmen ilerleyemeyen Türkiye’nin, birçok noktada kimyasal silah kullandığı belirtildi. Türkiye’nin saldırıları bir yandan sınır hattında yaşayanların hayatını da olumsuz etkilerken, diğer yandan ekolojik talanı da beraberinde getiriyor. Sınır ötesine yönelik saldırılardan nasibini alan Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinin Faraşin Yaylası’ndaki kadınlar da yaşamlarını olumsuz etkileyen saldırılara tepki gösterdi. 
 
SALDIRILARIN YAYLALARA YANSIMASI 
 
Koçerlerden Ayşe Ataman, askeri operasyonların yaşamlarını olumsuz etkilediğini belirterek, yaşamlarının bir parçası olan yaylalarda zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Yaylaların kuşatma altında olduğunu ve rahat bir şekilde geçemediklerini dile getiren Ataman, Büyük bedeller ödedik, ödemeye de devam ediyoruz. Biz haklı bir mücadele yürütüyoruz. Kimseden de korkmuyoruz. Artık bu zulüm son bulmalı. Bunun için Kürtlerin birlik olması gerekiyor. Ancak bu şekilde huzur ortamı sağlanabilir” dedi. 
 
ENGELLER NEDENİYLE YAYLALAR DEĞİŞTİRİLİYOR 
 
Engellemeler nedeniyle Koçerlerin sürekli yayla değiştirmek zorunda kaldığını ifade eden Hayat Aykut, “Koçerler bu yıl Marinos ve Faraşin bölgelerini tercih etti. Haziran ayında artık Mêrgê Sotî yaylasına geçeceğiz. İdare etmekte zorlanıyoruz. Savaşın etkilerini görüyoruz, yaşıyoruz. Dört bir yandan saldırı altındayız” diye konuştu. 
 
‘SALDIRILARA KARŞI BİRLİK OLMALI’ 
 
Koçerlerden Hanım Ataman, Kürtlerin saldırılara karşı birlik olması çağrısı yaparak, “Anneler büyük acılar çekti. Kürtlerin işgale ve ihanete karşı omuz omuza mücadele etmesi ve birlik olması gerekiyor. Ancak bu şekilde kimyasal silah saldırılarını durdurabiliriz” diye belirtti. 
 
‘KÜRTLERDEN KORKMAYIN’ 
 
Kürt düşmanlığında tüm güçlerin birlik olduğunu belirten Ataman, “Artık bu savaşın son bulmasını istiyoruz. Kürtlere saldırı olduğunda, herkes sessiz kalıyor. Çünkü Kürtlerden korkuyorlar. Kürtlerden korkmayın, bu topraklara barış ve huzuru Kürtler getirecek” dedi.