Tecavüz failleri ve işbirlikçilerine beraat talebi

  • kadın
  • 12:54 1 Haziran 2022
  • |
img
ANKARA - Ç.B.’ye tecavüz eden Prof. Dr. Hasan Bilgili hakkında 15 yıla kadar hapis istenirken, diğer faillere ise beraat talep edildi. 
 
Ankara’da 2 Nisan 2019 tarihinde sahibi olduğu Veteriner Cerrahi ve Ortopedi Merkezi’nde (VCOM) çalışan Ç.B.’ye tecavüz eden ve ardından tutuklanan ve itiraz üzerine serbest bırakılan Prof. Dr. Hasan Bilgili ile Serkan Durmaz ve delilleri karartan Hüseyin Şenyurt'un yargılandığı davanın 10'uncu duruşması, Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
Ç.B., ailesi ve avukatları duruşmada hazır bulunurken, sanıklar Bilgili, Durmaz ve Şenyurt da avukatları ile duruşma salonunda yer aldı. Çok sayıda kadın duruşmayı takip etti.
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, mahkeme başkanı dosyaya eklenen evrakları bildirdi.
 
SAVCI: YETERLİ VE İNANDIRICI DELİL YOK
 
Ardından iddia makamı davanın esasına dair mütalaa sundu. İddia makamı fail Hasan Bilgili hakkında TCK 102/1 3b (Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlâl) suçundan ceza verilmesi yönünde mütalaa sundu. İddia makamı, fail hakkında kamu görevinin vesayet veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmaktan ise ceza artırımı yapılmasını talep etti. Fail Hasan Bilgili hakkında 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteyen iddia makamı, failin "tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "hakaret" suçlarından ise somut delil bulunamadığı iddiasıyla beraatine karar verilmesini istedi. İddia makamı fail Serkan Durmaz hakkında "basit cinsel saldırı", "cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "tehdit", "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçlarından yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığı iddiasıyla beraatine ve fail Hüseyin Şenyurt hakkında ise "Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçundan yeterli ve inandırıcı delilin olmaması iddiasıyla beraatine karar verilmesini yönünde mütalaa sundu.
 
Savcı mütalaasına dair söz alan failler suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini talep etti. Fail avukatları, iddia makamının esas hakkındaki mütalaasına karşı savunma yapmak için ek süre talebinde bulundu. Talebi kabul eden mahkeme başkanı, bir sonraki duruşmayı 22 Haziran’a erteledi.
 
KADINLARDAN DESTEK
 
Verilen kararın ardından kadınlar, “Erkek adalet karşısında birbirimizi savunuyoruz” yazılı pankart açarak adliye koridorunda “Kadınlar birlikte güçlü”, “Kadınlar burada Hasan Bilgili nerede” sloganları eşliğinde yürüyerek adliyeden ayrıldı.