Pınar Gültekin için Adalet Nöbeti başlatıldı

  • kadın
  • 17:14 28 Haziran 2022
  • |
img

MUĞLA - Menteşe Kadın Platformu, Pınar Gültekin için Adalet Nöbeti başlattı. Nöbet, Gültekin'in katledilmesinin yıldönümü olan 16 Temmuz’a kadar sürecek. 

Menteşe Kadın Platformu, Pınar Gültekin davasında fail Cemal Metin Avcı'ya verilen "Haksız tahrik indirimi" kararına karşı Sınırsızlık Meydanı'nda Adalet Nöbeti başlattı.

Platform üyesi Dilek Bulut, fail Metin Cemal Avcı’ya, suçunu itiraf etmesine rağmen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine “haksız tahrik” indirimiyle 23 yıl ceza verildiğini anımsattı. Failin süren 13 duruşma boyunca "haksız tahrik indirimi"ni alabilmek için üç kere savunma değiştirdiğine vurgu yapan Bulut, “Mahkeme pek çok davada göstermediği titizliği bu davada gösterdi.  27 yaşında bir kadının tüm özel hayatı, telefonları, bilgisayarı, ilişkileri ve arkadaşları didik didik edildi. Her aşaması tasarlanmış olan bu cinayet sonunda, katil erkek adaletin koruyuculuğu ile haksız tahrik indirimini kaptı. Bu karar nasıl bir vahşetle bir kadını öldürürseniz öldürün biz seni koruruz demektir” dedi.

ADALET NÖBETİ

İstinaf Mahkemesi ve Yargıtay aşamalarında sonuç değişmezse failin indirilmiş cezanın da belli bir kısmını yatacağını, ardından denetimli serbestlik hükümleri ile tahliye edileceğini dile getiren Bulut, “Bir kadının yaşamının, bir erkeğin tahrik olmasına gerekçe olamayacağını biliyorlar, biliyoruz. Tüm istinaf ve Yargıtay süresince tüm kadınlar bu davanın takipçisi olacağız" diye konuştu.

Davanın kadın örgütleri açısından bitmediğini belirten Bulut,  fail ve ona yardım edenlerin gereken cezayı alana kadar mücadele edeceklerini yineledi.

Adalet Nöbeti, Gültekin'in katledilmesinin yıldönümü olan 16 Temmuz’a kadar sürecek.