Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi

  • kadın
  • 14:26 2 Temmuz 2022
  • |
img
ANKARA - HDP’nin kongresine davetli olan Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan gelen kadınlar parti Genel Merkezi’nde Kadın Meclisi ve TJA’lı aktivistlerle bir araya geldi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ne katılmak üzere gelen Cezayir İşçi Partisi Genel Sekreteri Louiza Hanoune, Filistin Ulusal Girişim Hareketi Üyesi Sheren Mohammed Abdullah Hilal, Ürdün Komünist Partisi Üyesi ve Ürdün Arap Kadınlar Örgütü Genel Sekreteri Nawal Haddadin, Sol Demokrat Parti Üyesi ve DKY Ortadoğu Kuzey Afrika Sözcüsü Khadija Ryadi, Filistin Kadın Komiteleri Birliği Başkanı Able Saadet, BM Kadın Bölgesel Grubu Üyesi ve Cezayir Kadın Gözlemevi Başkanı Şaiat Aljafari HDP Kadın Meclisi ve Ortadoğu Masası ve TJA’lı kadınlarla toplantı yapıldı.
 
‘ORTAK KADIN MÜCADELESİ ÖNEMLİ’
 
Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki kadınların mücadelede ortaklaşmasının öneminin konuşulduğu toplantıda sunum yapan Ayşe Acar Başaran şunları söyledi: “Türkiye, Kürdistan, Ortadoğu ve Afrikalı kadınlar olarak yaşadığımız en büyük eksiklik kadın mücadelesinde kimliklerin üstünde bir ortaklaşma kuramamak olabilir. Kimlik mücadelemiz önemli ama ortak kadın mücadelesi de elzem. Çünkü farklı görünse de aslında bütün etnisitelere mensup kadınların yaşadıkları birbirinden farklı değil. Hepimiz yaşadığımız coğrafyada, ülkede erkek egemen sistemin saldırgan yönelimlerine maruz kalıyoruz. Bazen en yakınımızdakilerle bile kadınlar olarak mücadele etme gerekliliği duyuyoruz.”
 
Sol Demokrat Parti Üyesi ve DKY Ortadoğu Kuzey Afrika Sözcüsü Khadija Ryadi ise “Türkiye ve Kürdistan’da yaptıklarınızı ve kazanımlarınızı izliyor, esas alıyoruz. Kadın mücadelesinin büyüyerek ortaklaşmasını önemsiyoruz” dedi.