Sözleşmeden vazgeçmiyorlar: Danıştay kararı temyiz edilecek

  • kadın
  • 16:51 19 Temmuz 2022
  • |
img
İSTANBUL - EŞİK üyesi avukat Yelda Koçak, İstanbul Sözleşmesi’ne dair Danıştay kararını temyiz edeceklerini belirterek, “Biz bu davaları açarken umudumuzu bir mahkeme kararına bağlamamıştık. Sözleşmeden vazgeçmeyeceğiz” dedi.
 
Danıştay 10’uncu Dairesi, İstanbul Sözleşmesi'nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetti. Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) üyesi avukat Yelda Koçak, kararın temyiz yolunun açık olduğunu belirterek, 30 gün içerisinde Danıştay İdari Davalar Daire Kurulu’na temyizde bulunacaklarını belirtti.
 
Karara karşı kadınlar olarak sözlerini söylemeye devam edeceklerini dile getiren Koçak, sözleşmeden vazgeçmeyeceklerini yineledi. Koçak, “Biz İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Bu davaları açarken umudumuzu bir mahkeme kararına bağlamamıştık. Bu dava ile İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediğimizi her türlü meşru araç ve hakkımızı kullanarak göstermek istiyorduk. Duruşma sürecinde Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar, avukatlar, hak savunucuları geldi ve o salonları doldurduk. Bugün böyle bir karar çıkmış olabilir ama biz yine de bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.
 
'MAHKEME KARARINA RAĞMEN KAZANDIK'
 
Koçak, hukuki ve toplumsal olarak yapılması gerekenleri yapacaklarını belirterek, “Bu süreç bizim açımızdan mahkeme kararı olumsuzda olsa kazandığımız bir süreçti. Çünkü daha önce İstanbul Sözleşmesi’ni duymayan, tanımayan insanların bile tanımasına, duymasına vesile olduk” diye belirtti.
 
Koçak, iç hukuk yollarını tükettikten sonra sonuçlara göre kararı, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacaklarını belirtti.