HDP PM üyesi kadınlar: Kadın mücadelesini daha da yükselteceğiz

  • kadın
  • 09:15 20 Temmuz 2022
  • |
ANKARA - HDP Parti Meclisi’nde yeni dönemde görev alan kadınlar, Kadın Meclisi olarak mücadeleyi daha da yükselteceklerini belirtti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5’inci Olağan Büyük Kongresi ardından 16 Temmuz’da yeni dönem kadın Parti Meclisi üyeleriyle ilk toplantısını gerçekleştirdi. HDP Kadın Meclisi toplantısında yeni dönemde Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın sözcülük görevini sürdürmesi kararlaştırıldı ve yeni Kadın Koordinasyonu oluşturuldu.
 
HDP’de ilk defa Parti Meclisi görevi yürütecek olan kadınlar, neden HDP’de olduklarını ve yeni dönem kadın mücadelesine dair değerlendirmelerde bulundu.
 
 
Karadeniz bölgesi Samsun’dan Parti Meclisi’ne (PM) giren Fatma Çelik, daha önce yerel de çalışma yürüttüğünü ancak HDP PM’de ilk kez görev almanın heyecanını yaşadığını söyledi. Parti kapatma davası ve yoğun saldırılar altında HDP’de olmasını ise Çelik, “HDP halktır, kadındır başka bir açıklaması yok” diyerek özetledi.
 
‘HERKES YÜZÜNÜ HDP’YE DÖNÜYOR’
 
HDP’nin Karadeniz halkı için de umut olduğunu ifade eden Çelik, “İnsanların nefes alabileceği, özgür bir yaşamı kurabileceği tek adres HDP. Karadeniz’de HDP çok güçlü görünmeyebilir ama ciddi bir dinamik var. Devletin tüm saldırılarına Karadeniz’de ırkçılık ve şovenizmi yükseltmesine rağmen güçlü bir HDP çalışması ve dinamiği mevcut. Kapatma davası ile birlikte tekrardan insanların yüzünü HDP’ye döndüğü bir durum ile karşılaşıyoruz. Bu da bize hem güç veriyor, hem sorumluluk yüklüyor” dedi. 
 
‘MÜCADELE KARARLILIĞI ORTAYA ÇIKTI’
 
Yeni dönemde yaptıkları ilk Kadın Meclisi toplantısının da çok iyi ve verimli geçtiğinin altını çizen Çelik, “Coğrafyamızda kadınlar erkek şiddetiyle, Kürdistan’da da kadınlar devletin son derece saldırgan hali ile karşı karşıya. Bölgesel farklılıklar olsa da kadınlar olarak aynı şeyleri yaşıyoruz. Kadın Meclisi’mizin toplantısında kadınlar bireysel sorunların yanı sıra hem ülkemizde hem de dünyadaki siyasal gelişmeleri ele aldı. Nasıl mücadele edilmesi gerektiğine dair de tartışmalar yapıldı. Tartışmalar sonucunda Kadın Meclisi’mizi güçlendirmek, olmayan yerlerde de yeniden oluşturmak için çaba sarf etme, erkek devlet egemenliğine karşı da mücadeleyi yükseltme kararlılığı ortaya çıktı. Bununla sınırlı değil. Konferans kararlarımıza dair, savaş karşıtlığı, tecrit politikalarına karşı mücadeleyi de esas alan bir kararlaşma oldu” diye konuştu.
 
‘KADINLAR HER ZAMAN EN ÖN SAFTA’ 
 
İktidarlar tarafından kadının hedef alınmasının tarihi ve toplumsal yanlarının olduğuna dikkat çeken Çelik, bunun en önemli nedeninin ise kadınların gücünden korkulmasından kaynaklandığına vurgu yaptı. “Tüm toplumsal mücadele dinamiklerinin her döneminde en güçlü kesimi kadınlar olmuştur” diyen Çelik, şöyle devam etti: “Fransız Devrimi, 1917 Ekim Devrimi’nde, Nazi Almanya’sında Hitler’e karşı mücadelede kadınlar her zaman ön saflarda yer almış. 1980’de Türkiye sol hareketlerinde ya da Kürdistan’da kadılar ön plandadır. Kadınların öncü rolü ve gücü vardır. Kadınlar savaş ve toplumsal baskılardan da her daim en fazla etkilenirler. Korumak zorunda oldukları kendi yaşamları dışında, doğayı korumayı da kendilerine rol biçiyorlar.”
 
‘GÜÇLÜ BİR KADIN MECLİSİ GELİYOR’
 
AKP-MHP iktidarının kadın düşmanı politikalarının her alan da görüldüğünün de altını çizen Çelik, “Tacizin, tecavüzün, cezasızlık halinin bu kadar çok artması da kadın düşmanı politikalardan kaynaklıdır. OHAL’de sokakları terk etmeyen kadınlardı. Yeni dönemde güçlü bir Kadın Meclisi geliyor” dedi.
 
EŞBAŞKANLIK SİSTEMİ 
 
Daha önce HDP’nin il ve ilçe yönetimlerinde yer alan ilk kez Parti Meclisi’ne giren avukat Eylem Arzu Kayaoğlu da yeni döneme dair heyecanlı olduğunu belirtti. HDP’nin bir kadın partisi olduğunu dile getiren Kayaoğlu, şöyle konuştu: “Tüm komisyonlarda bir eşbaşkanlık sistemi uygulanıyor. Kadının imzasının olmadığı yerde tek başına bir erkeğin karar alabileceği bir yapı değil. İlk defa Kadın Meclisi toplantısına Parti Meclisi olarak katıldım. Çok rahat bir ortamdı. Kadınlarla birlikte herkesin fikirlerine önem verilen güzel bir toplantı gerçekleştirdik. Kadın Meclisi, kadın yoksulluğu, hasta kadın tutukluların durumlarına dair yeni dönem de kadına yönelik şiddetin gittikçe arttığı bir dönemde mücadele kararlılığını sürdürecek. İki aylık bir dönem planlaması yaptık” diye belirtti.
 
Dünyada bütün iktidarların kadın kazanımlarını yok etme politikalarını her dönem devreye koyduğunun altını çizen Kayaoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’ni tek başına feshetmesinin de bu politikalardan bağımsız olmadığını belirtti. AKP’nin kadını yok sayan politikaların arttığına vurgulayan Kayaoğlu, “Kadına yönelik şiddette yargı kararlarının etkinliğinin olmadığının farkındayız. En son Pınar Gültekin davasında gördük bunu. Planlı, tasarlanmış bir katliamdı ancak 23 yıl gibi komik sayılabilecek bir hapis cezası verildi” dedi. 
 
Kayaoğlu, yeni dönemde güçlü bir HDP Kadın Meclisi ile kadın mücadelesini yükselteceklerini belirtti.
 
MA / Berivan Altan