Birleşik Kürt Kadın Platformu’ndan Zaxo açıklaması

  • kadın
  • 10:20 22 Temmuz 2022
  • |
img
 
 
DİYARBAKIR - Türkiye’nin Zaxo’ya yönelik gerçekleştirdiği katliama tepki gösteren Birleşik Kürt Kadın Platformu, “Kürt kadınları ve Kürt halkının birliği için mücadeleyi büyütelim” çağrısı yaptı. 
 
Birleşik Kürt Kadın Platformu, Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi'nin Zaxo kentine bağlı Perex köyünde gerçekleştirdiği katliama ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Kürt kadınları ve halkının birliği için mücadelenin büyütülmesi çağrısı yapıldı. 
 
'SİVİLLER KATLEDİLİYOR'
 
Türkiye’nin Zaxo'da saldırısı sonucu aralarında çocukların ve kadınların da bulunduğu çok sayıda Iraklı ve Kürdistan vatandaşının hayatını kaybettiği kaydedilen açıklamada; “Bu katliamda hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara şifa diliyoruz. Roboski'den Şengal'e, Afrin'den Mahmur'a Kürdistan'ın dört bölgesinde her yıl yüzlerce sivil işgalciler tarafından katledildi” ifadelerine yer verildi. 
 
'MÜCADELEYİ BÜYÜTELİM'
 
Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı “Sivillerin katledilmesine, Kürdistan'ın yağmalanmasına karşı, Kürdistan'ın dört parçasının tüm kadınlarını bu kirli savaşa karşı tepki göstermeye, Kürt kadınları ve Kürt halkının birliği için mücadeleyi güçlendirmeye çağırısında bulunuyoruz.”