Ortadoğu Kadın Devrimi Forumu 2’nci gününde

  • kadın
  • 13:22 23 Temmuz 2022
  • |
img
HABER MERKEZİ - Qamişlo’daki Rojava Üniversitesi’nde düzenlenen Ortadoğu Kadın Devrimi Forumu 2’nci gününde devam ediyor.
 
Kuzey ve Doğu Suriye'nin Qamişlo kentinde Kongra Star, Suriye Kadın Meclisi, Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi, Jineoloji Akademisi, Süryani Kadınlar Birliği, Zenûbya Kadın Topluluğu ve Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) öncülüğünde düzenlenen Ortadoğu Kadın Devrimi Forumu, Rojava Üniversitesi’nde ikinci gününde devam ediyor.
 
Foruma bugün de çok sayıda aktivist, sanatçı, siyasetçi, yönetici ve  enternasyonalist katıldı. Bugünkü oturumda kadının toplumdaki değişim ve aktarmadaki öncülüğü, kadının siyasi ve hukuk alanındaki mücadelesi, kadının haklarını savunmak için neye ihtiyaç var ve kadın ekonomisinin iyileştirilmesi konuları tartışılacak.
 
Forumun ilk oturumunda; “Kuzey ve Doğu Suriye’den Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya savaşın kadın mücadelesi üzerindeki etkisi” konusu tartışılacak. Bu oturum Süryani Kadınlar Birliği üyesi Îlham Metlî, Zenûbiya Kadın Topluluğu üyesi Nesrîn Hesen, Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi üyesi Ebîr Hesaf ve Demokrat Kadınlar Derneği üyesi Selwa Qîqa tarafından yönetilecek.
 
İkinci oturum ise, Suriye Kadın Meclisi üyesi Heyfa Hesen, Kongra Star üyesi Ruken Ehmed ve Lübnanlı aktivist Namir Bedredin, forumun sonucu ve planlamayı tartışacak.
 
Dün ilk oturumu gerçekleştirilen foruma, Kongra Star Koordinasyonu’ndan Remziye Mihemed, Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanlık Kurulu üyesi Foza Yusif, Kuzey ve Doğu Suriye İçişleri Kurulu Eşbaşkanı Hêvî Mistefa, PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Brezilya’dan Rojda Dendare ve Ortadoğu'dan çok sayıda kadın katıldı. 
 
BİRİNCİ GÜN TARTIŞMALARI
 
Birinci gün süren ilk oturumda, kadın devriminin 10 yıllık süreçteki kazanımları, ikinci oturumda ise YPJ’nin devrimin korunması ve geliştirilmesindeki rolü ele alındı. İlk oturumda, devrim öncesi kadının durumu, örgütlenme ve çalışma düzeylerine dair sunumlar yapıldı. Oturumda, Suriye tarihindeki diktatörlük rejimlerine karşı devrimde kadınların rolü, Kürt kadınının Suriye'deki ulus-devletle olan durumu konuları ele alındı.
 
Kadınların kendi kendini örgütleme yeteneği ve devrimde nasıl yer alabileceklerine dair konuşan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, 2012'de kadın hareketleri ve Kongra Star gibi örgütlerin devrimin canlanmasında rol oynadığına vurgu yaptı.
 
KADININ DEVRİMDEKİ ROLÜ
 
İkinci oturumda, kadınların devrimin 10 yılındaki kazanım ve başarılarına dikkat çekildi. Bu oturuma Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi üyesi Sema Begdaş başkanlık etti. Kadınların son on yıldaki çabalarına ve mücadelelerine dikkat çeken Begdaş, kadınların Rojava devrimine kendi kimlikleriyle katıldıklarını anımsattı. Begdaş, “Bu kimlik, kadınların örgütlenmesi ve kadının kurtuluşu ilkesi temelinde can buldu. Kadınlar bu şekilde bu devrime dahil oldu ve toplumun diğer kesimlerinden daha fazla bedel ödedi” değerlendirmelerinde bulundu. Oturumda Kürt kadınlarının dünyayı manevi yönden etkilediğinin de altı çizildi. 
 
BİLDİRGE İLE SONUÇLANACAK
 
Ortadoğu Kadın Devrimi Forumu'nun devrim ve kadın mücadelesine ilişkin bir bildirgeyle sonuçlanması bekleniyor.