Başvurduğu polis 'bir şey yapmaz' dedi: 1 ölü, 2 yaralı

  • kadın
  • 13:35 28 Temmuz 2022
  • |
img
ANTEP - Ölüm tehditleri alan Hamide Şeyh Müslim'in başvurduğu polisin, “Merak etmeyin bir şey yapmaz” dediği fail Ümit Dur, bir kişiyi katletti, iki kadını yaraladı. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’nin Kobanê kentinden DAİŞ’in saldırıları nedeniyle 8 yıl önce Antep’in merkez Şahinbey ilçesi Saçaklı Mahallesi’ne yerleşen Hamide Şeyh Müslim, 2 yıl önce Ümit Dur ile imam nikahıyla evlendi. Bir süre sonra sistematik şiddet gören Hamide Şeyh Müslim, Dur’dan 2021 yılında ayrılma kararı aldı. Müslim, daha sonra aynı mahallede yaşayan ailesinin yanına yerleşti. Dur, bunun üzerine 1 yaşında olan bebeklerini Hamide Şeyh Müslim’den alarak şehir dışında yaşayan ailesinin yanına gönderdi.
 
Ayrılık kararının ardından Dur, bir çok kez Hamide Şeyh Müslim’in kaldığı evin önüne gelerek kendisini tehdit etti. Bunun üzerine Hamide Şeyh Müslim, 4 ay önce Dur hakkında, 3 aylık uzaklaştırma kararı aldırdı. 
 
EVİ SİLAHLA BASTI 
 
Uzaklaştırma kararının süresinin dolması üzerine Dur, 22 Temmuz’da kardeşinin de içinde yer aldığı 3 kişi ile birlikte Hamide Şeyh Müslim’in kaldığı evi silahla bastı. Dur ve yanındakiler, Hamide Şeyh Müslim’in bedensel engelli kardeşi Cemil Şeyh Müslim’i (23) katlederken, annesi Zehra Faraç (65) ve Hamide Şeyh Müslim’i de ağır yaraladı. 
 
Ayağından yaralanan Zehra Faraç, kaldırıldığı hastanede tedavi edildikten sonra taburcu oldu. Ağır yaralanan Hamide Şeyh Müslim’in ise hastanenin yoğun bakımında tedavisi devam ediyor. 
 
POLİS: BİR ŞEY YAPMAZ 
 
Olayın yaşandığı evde kan ve mermi izleri hala duruyor. Olayın planlı olduğuna dikkat çeken Hamide Şeyh Müslim’in ağabeyi Yusuf Şeyh Müslim, “Sadece adalet istiyoruz. Hak yerini bulsun, zaten her şey ortada. Kardeşim ayrılmak istedi ve eve geldi. Ondan sonra bizi tehdit ettiler. Şikayet ettik. Birçok kez evin önüne gelip silahla tehdit ettiler. Polisler ‘merak etmeyin bu böyle konuşuyor ama bir şey yapmaz’ dedi. Bir gün gelip bizi öldüreceklerini biliyorduk ve öldürdüler. Uzaklaştırma kararı aldırdık. Yaşamını yitiren kardeşim Cemil ayağından engelliydi. Türkiye'de kanun, devlet varsa hak ettikleri cezayı almalılar” diye konuştu. 
 
HUKUKSAL DESTEK TALEBİ
 
Yusuf Şeyh Müslim, polislerin saldırıyı gerçekleştiren aralarında Dur ve kardeşinin de olduğu 3 kişinin gözaltına alındığını, Dur’un çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı bilgisini verdiklerini söyledi. Yusuf Şeyh Müslim, diğer iki kişi hakkında ise bir bilgi edinemediklerinin söyledi. Yusuf Şeyh Müslim, son olarak avukatları olmadığını belirterek, hukuksal destek talebinde bulundu. 
 
MA / Emrullah Acar