TAJÊ: En güçlü silah özsavunmadır

  • kadın
  • 12:51 3 Ağustos 2022
  • |
img
HABER MERKEZİ - Şengal Katliamı’nın 8’inci yıldönümü dolayısıyla açıklama yapan TAJÊ, en güçlü silahın özsavunma olduğunu belirterek, “Yeni bir fermana asla izin vermeyeceğiz” dedi. 
 
Êzidî Kadın Özgürlük Hareketi (TAJÊ), DAİŞ’in 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal’e yönelik saldırısının 8’inci yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. DAİŞ eliyle Şengal’de insanlık suçu işlendiği belirtilen açıklamada, tüm dünyanın ise yaşanan katliama sessiz kaldığı ifade edildi.   
 
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Fermanda binlerce Iraklı güvenlik gücü vardı ama sorumluluklarını yerine getirmediler ve binlerce KDP peşmergesi de Şengal’i DAİŞ’e teslim ederek, halktan önce kaçtı. KDP’nin bu ihaneti, bu fermanda parmağı olduğunu ve suçlu olduğunu gösteriyor. Ahlaka ve insanlık vicdanına sığmayan bu ihanet hiçbir zaman unutulmayacaktır.
 
DÜNYA İZLEDİ, KDP KAÇTI
 
Bu vahşi saldırıda Êzidî inancı ve kadim kültürü hedef alındı ve ağır bir travma yaşandı. Bu katliamın kurbanları çoğunlukla kadın ve çocuklardı. Binlerce kadın katledildi, binlercesi DAİŞ tarafından esir alındı, onlarca kadın da DAİŞ’in eline geçmemek için yamaçlardan atladı. Binlerce insan topraklarından göç ettirildi ve binlerce kişinin henüz akıbetleri bilinmiyor. Dünya sessiz kaldığında ve KDP kaçtığında, Önder Apo’nun gerillaları Şengal’e yöneldi YPG ve YPJ savaşçılarıyla işbirliği yaparak fermana müdahale etti. Ağır bedeller ödenerek, Şengal özgürleştirildi. Biz Êzidî halkı, özellikle Êzidî kadınlar, bu hakikati asla unutmayacağız. Önder Apo’ya ve şehitlerimize borçluyuz, onların davası bizim davamızdır. TAJÊ olarak Önder Apo’ya ve şehitlerimize sahip çıkacağımıza dair sözümüzü yineliyoruz.
 
EN GÜÇLÜ SİLAH ÖZSAVUNMA 
 
İnsanlık değerlerine ağır saldırıların olduğu bu dönemde toplumlar kendilerini savunmazlarsa ağır fermanla karşılaşırlar. Bu nedenle biz kadınlar başta olmak üzere Êzidî halkı olarak, her alanda daha fazla örgütlenecek ve mücadelemizi büyüteceğiz. 2014 fermanından bu yana KDP ve Türk devleti Êzidî halkını topraklarından koparmak için tüm yollara başvuruyor. TAJÊ olarak en güçlü silahın özsavunma olduğunu ilan ediyoruz. Bu inançla mevcut tüm oyunları boşa çıkaracağız ve yeni bir fermana asla izin vermeyeceğiz. Her çiçeğin kendi kökünde yeşerdiği bir hakikattir. Güney Kürdistan ve Avrupa ülkelerindeki kamplarda bulunan halkımızı topraklarına ve köklerine dönmeye çağırıyoruz. Şüphesiz öfkemiz acımız kadar büyük. 7 yıldır bir an olsun acılarımızı unutmadık. Fermanın faillerinden hesap sorulana ve DAİŞ’in elindeki tüm çocuk ve kadınlar kurtarılıncaya kadar mücadelemizi büyüteceğiz. Örgütlülük ve kararlılığımızla Şengal’in özerkliğini inşa edeceğiz.”