Kadın Kooperatifi’nden çiftlik için destek çağrısı

  • kadın
  • 15:45 6 Ağustos 2022
  • |
img
DİYARBAKIR - Lice Kadın Kooperatifi, kadın ve yerel ekonominin güçlendirilmesi için Fongogo kapsamında kuracakları çiftlik için destek çağrısında bulundu. 
 
Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 2019 yılında 20 kadının bir araya gelerek kurduğu Lice Kadın Kooperatifi, kadın ve yerel ekonominin güçlendirilmesi için Fongogo’da (Ödül Bazlı Kitle Fonlaması) “Lice Kadın Kooperatifi Çiftlik Kuruyor” ismiyle projesini fonlamaya açtı. 
 
Zorlu ekonomik şartlarda yaklaşık 3 yıldır faaliyetlerini sürdürmeye çalışan Lice Kadın Kooperatifi,  bugüne kadar yerelde peynir, pekmez, kurutmalık sebze, kavurma üretirken aynı zamanda toprakla da buluşarak, bostan-bahçe ekimi (yeşil soğan, domates) yaptı. Kadınlar, Lice’nin dağlarından taze kekik, yarpuz, nane toplayarak, ekolojiye duyarlı, kadın emeğiyle bir ekonominin oluşması için çaba gösterdi.
 
HEDEFLER
 
Destek çağrısında bulunan kadınlar, “Doğa bizim için ekmek gibi su gibi bir varlık. Doğanın nimetlerinden ve iyileştiriciliğinden uzak bir yaşam düşleyemiyoruz. O nedenle yapacağımız işin de doğayla barışık olmasına özen gösteriyoruz. Endüstriyalizmin gıda dahil tüm alanlara hakim olduğu bir dünyada doğal gıda üretmek için çabalıyoruz. Kendimiz ve çocuklarımız için sağlıklı, temiz ve ulaşılabilir gıda üretmeyi hedefliyoruz. Bunu yaparken tarım ve hayvancılık faaliyetlerine de katkı sunmayı, yaşamımızın temeli olan gıda alanı güçlendirmeyi istiyoruz. Kadınlar olarak bunu yaparken binlerce yıllık üretici geleneğimizden güç alıyoruz, yeni nesillere de genç kadınlara da kendi ayakları üzerinde durabilecekleri bir gelenek bırakmayı arzuluyoruz” açıklamasında bulundu.