Kadınlar yeni dönem mücadele yöntemlerini tartıştı

  • kadın
  • 14:21 5 Şubat 2023
  • |
img
 
 
İSTANBUL - İstanbul'da Kadınlar Birlikte Güçlü'nün öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, yeni dönem mücadele yöntemlerini tartıştı. 
 
Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG), İstanbul Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde "Kadınların isyanı değiştirecek" başlıklı forum düzenledi. Foruma çok sayıda kadın örgütü katıldı. Kadınlar, 2023 yılında gerçekleştirmek istediklerini not ederek, salonda bulunan panoya astı. Saatler öncesinden kültür merkezine gelen kadınlar, forumun gerçekleştiği kültür merkezine çıkan yollar sağlı-sollu mor bayraklarla donattı. Rengarenk kıyafetler giyen kadınlar, mor bayrakları astıktan sonra salona zılgıtlarla giriş yaptı.   
 
KBG'NİN EYLEMLERİ 
 
Forumda KBG’nin mücadelesini ve kadın eylemlerini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Forumun moderatörlüğünü yapan Selin Tok, KBG’nin kuruluş sürecine dair konuştu. 2 Şubat 2017’de bir toplantı yaptıklarını ve ardından mücadeleye başladıklarını anımsatan Tok, geçmiş dönem kampanyalarını anlattı. Her alanda mücadele verdiklerini vurgulayan Tok, "Referandum dönemini çok hareketli geçirdik, net bir ‘hayır’ımız vardı. Müftü nikâhına karşı Türkiye’nin birçok kentinde eylem yaptık. Çocuk istismarına, kadın cinayetlerine karşı, Kürt illerindeki kayyumlara karşı sokakta olduk. Savaşa karşı barışı savunduk. Cezaevlerindeki hak ihlallerine karşı mücadele yürüttük" şeklinde konuştu. 
 
YAKLAŞAN SEÇİMLER
 
KBG’den Rüya Kurtuluş, kadın mücadelesine dair yürüttükleri tartışmalar sonrası somut bir plan oluşturmak istediklerini söyledi. Kurtuluş, her Perşembe günleri toplandıklarına işaret ederek, kadınların kendilerine dönük saldırılara karşı birlikte olması gerektiğini vurguladı. 
 
Yaklaşan seçimlere dikkati çeken Kurtuluş, "Önümüzde dinci AKP-MHP iktidarının oylanacağı seçim var. Bu seçimin olağan geçmeyeceğini, olağan koşullarda olmayacağını, Erdoğan'ın iktidarda kalmak için her türlü yolu deneyeceğini konuşuyorduk. Bu yolların üzerinde tabii ki kadın düşmanlığı içinde kurulan bir rejimin kadınlara, LGBTİ+’lara dönük saldırıların tuhaf olmadığını, beklediğimizi söylüyorduk. İstanbul Sözleşmesi’nden çekinildiğinde bizim için ‘bitmedi’ demiştik ve gerçekten bitmedi. O günden bu yana bu iktidarın, faşizmin dayatmalarına karşı kendi hayatlarımızı, haklarımızı savunmaya devam ediyoruz. Milyonlarca kadın belki fiilen sokakta yanımızda değil ama duygusuyla, düşüncesiyle kendi haklarına sahip çıkarak yanımızda. Birlikte mücadele ediyoruz, etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 
 
YENİ DÖNEMİN MÜCADELE PLANI 
 
Erkek egemen zihniyete karşı mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Kurtuluş, önümüzdeki süreçte yeni planlamaların olması gerektiğini dile getirdi. Kurtuluş, "Kendi mücadele yol ve yöntemlerimizi, hem bu erkek devleti, zor aygıtı ifşa eder şekilde, hem de onun karşısında pratiklerimizi geliştirecek şekilde nasıl yenileyeceğimizi konuşuyoruz. Mücadele içinde birbirlerine tutunarak hayatta ve ayakta kalıyoruz" dedi. 
 
Seçim sürecinin sandıkta oy kullanmaktan ibaret olmadığını ifade eden Kurtuluş, "Biz bu kadın düşmanı iktidarı göndereceğiz, göndermek zorundayız. Bu tek adamdan ve hepsinden kurtulmak zorundayız. Tek başına olmaz, hepinizi göndereceğiz. Ama peki bunu nasıl yapacağız? Birlikte konuşacağız. Burada özel savaş politikaları var. Özellikle kadın ve LGBTİ+ düşmanlığı üzerinden toplum dizayn ediliyor, karşısında direnen tek güç kadınlardır” ifadelerini kullandı. 
 
Açılış konuşmalarının ardından forum basına kapalı devam etti.