Adanalı kadınlar: Sandığa git, Erdoğan’ı gönder

  • kadın
  • 17:55 24 Mayıs 2023
  • |
img

ADANA - Adana Kadın Platformu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin tutumlarını, “ Sandığa git, Erdoğan’ı gönder ” mesajıyla açıkladı.

Adana Kadın Platformu, 2’nci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin tutumlarını  İnönü Parkı'nda yapılan basın açıklaması ile duyurdu. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada sık sık, "Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz" ve "Erdoğan’ı kadınlar gönderecek" sloganları atıldı.

'İTAAT ETMEDİK'

Herkesin 14 Mayıs’ta gerçekleşen seçimin demokratik ve şeffaf bir seçim olmadığının farkında olduğunu belirten Pelin Çiçek, yalan, dolan, hile ve hırsızlık ile halkın iradesinin gasp edilmeye çalışıldığına dikkat çekti. Çiçek devamla, "Ancak tüm hile ve usulsüzlüklere rağmen, devletin tüm imkanlarını kendilerinde toplamalarına rağmen AKP-MHP faşist ittifakının oyları düştü ve ilk turu kazanamadılar. 21 yıllık iktidarın yenilgiyi kabul etmemek için türlü hileler yapacağını biliyorduk, kolay olmayacağını biliyorduk. Biz kadınlar kazanımlarımızı, haklarımızı kolay kazanmadık. Öyle bir çırpıda da bırakacak değiliz! İnatla, isyanla, mücadele ile defalarca kazandık, tüm yasaklara rağmen sokaklarda olduk, yaşamlarımızı savunduk, kadın düşmanlarının karşısına dikildik, hesap sorduk, itaat etmedik" dedi.

'ŞİMDİ İRADEMİZİ BÜYÜTME ZAMANI'

"Şimdi irademizi büyütme, öfkemizi değişime yönlendirme vakti” diyen Çiçek, “Yaşam hakkımıza göz diken, LGBTİ+’lara nefret saçan, gençliği geleceksizleştiren, milyonlarca emekçiyi açlığa iten, bizleri enkaz altında bırakan Yeniden Refah Partisi, Hizbullahçı HÜDA-PAR gibi partileri Meclise taşıyarak kadın düşmanlığını pekiştiren AKP-MHP iktidarına kaybettireceğiz! Meclisteki ve sokaktaki tehlikenin farkındayız, birlikte mücadeleye hazırız. Tüm eşitsiz koşullara rağmen irademiz, öfkemiz, direncimiz var. Biz kadınlar en zor anlarda bile hayatımıza, haklarımıza, özgürlüğümüze sahip çıkmayı başardık; karanlığa karşı umut olduk, kazandık. Bu faşist gidişatı engellemek için, kadın düşmanlarının, halk düşmanlarının saltanatını yıkmak için tüm kadınlara sesleniyoruz. Sandığa git, Erdoğan’ı gönder. Sandıklarda müşahit olalım, oylarımıza, hayatımıza, geleceğimize birlikte sahip çıkalım.  Biz kadınlar buradayız! Umudumuz örgütlü mücadelemizde. Her zaman olduğumuz gibi, bundan sonra da haklarımız için mücadele etmeye, birbirimize sahip çıkmaya ve sokaklarda sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Yaşasın kadın dayanışması" ifadelerini kullandı.

Açıklama sonrası kadınlar, İnönü ve Çakmak caddelerinde bildiri dağıttı.