İlerici Kadınlar: Karanlığa karşı umut örgütlü mücadelemizde

  • kadın
  • 18:00 29 Mayıs 2023
  • |
img

HABER MERKEZİ - Seçim sonuçlarının kadınlar açısından ortaya çıkaracağı tabloya değinen İlerici Kadınlar Derneği, “Karanlığa karşı umut örgütlü gücümüzdedir. Şimdi örgütlü mücadeleyi büyütme zamanıdır” açıklaması yaptı. 

İlerici Kadınlar Derneği (İKD), seçim sonuçlarına dair yazılı açıklama yaptı. “Cumhuriyet tarihinin en sağcı, en gerici meclis bileşimiyle karşı karşıyayız” denilen açıklamada, seçim öncesi ittifak masalarında kadın haklarının pazarlık konusu haline getirildiği hatırlatıldı. 
 
Açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi’nin feshine onay verenler, tarikatlara yasal statü verilmesi gerektiğini savunanlar Millet İttifakı listelerinden meclise taşınırken, Cumhur İttifakı, kadın düşmanı HÜDA-PAR’lı ve Yeniden Refah Partililerin milletvekili olarak mecliste temsiliyet kazanmasına yol verdi. Bu partiler 6284’ün iptalini talep ederken, HÜDA-PAR, eşi olmayan kadınların sahiplenilmesini, kadınların ‘fıtrata’ uygun işlerde, yalnızca kadınların olduğu iş yerlerinde çalışması gerektiğini, karma eğitimin kaldırılmasını savunuyor” denildi. 
 
‘ÇOCUK YAŞTA EVLİLİĞİ SAVUNANLAR MECLİSTE’
 
İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının ardından 6284 sayılı kanunun da uzun süredir hedefte olduğu vurgulanan açıklamada, “Gericiler her bir hamlede kadınların üzerindeki baskı ve karanlığı arttırıyor. HÜDA-PAR Genel Başkanı’nın çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarıyla ilgili ‘Neye göre kime göre çocuk?’ ve ‘6284 sayılı kanun aile kurumuna zarar vermeye, Medeni Kanun ve ceza kanunları da genç yaşta evlenip yuva kuranları mağdur etmeye devam etmektedir.’ sözleri gericilerin bir sonraki hamlede Medeni Kanun’u hedefe koyacaklarını gösteriyor. Öte yandan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın miting meydanlarında farklı cinsel yönelimlere sahip yurttaşları hedef haline getiren konuşmaları ve ‘aile kurumunu anayasal zemine oturtacağız’ şeklindeki garabet açıklamaları da Hüda-Par’ın programını destekliyor” ifadelerine yer verildi. 
 
TABLONUN ORTAKLARI 
 
Açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “Birbirinden farkı olmayan gericilerin oluşturduğu yeni meclis bileşiminde, Cumhuriyet kazanımlarının tasfiyesini açık açık savunanların, bugünlere gelinmesine ‘yetmez ama evet’ diyenlerin yanı sıra, ‘Cumhur İttifakı, herhangi bir noktada anayasa değişikliğiyle alakalı ‘Beraber çalışalım’ derse, çalışmaya hazırız’ sözleriyle işbirliğine hazır olduğunu ilan edenler bu tablonun ortağıdır.
 
ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYİ BÜYÜTME ZAMANI
 
Laikliğin ayaklar altına alındığı, kadın haklarının seçim ittifaklarında pazarlık konusu haline getirildiği, radikal İslamcıların mecliste temsiliyet kazandığı bu süreçte, kadınların üzerindeki baskının artacağı, kazanılmış haklarımıza bir bir göz dikileceği karanlık bir tabloyla karşı karşıyayız. Ancak gericiliğe karşı ülkemizin ilerici birikimi ve kadınların yüz yıllara dayanan mücadelesi geçmişte olduğu gibi bugün de bu karanlık zihniyete geçit vermeyecektir. Aydınlık bir ülke için mücadelemizden geri adım atmayacağız. Kadınları bu karanlık tablodan kurtaracak olan, çocuk yaşta evliliği savunanlara, kadınların haklarına saldıranlara karşı laiklik bayrağını yükseltmektir! Biz milyonlarız. Biliyoruz ki haklarımızı da geleceğimizi de ‘uzlaşmayla’ değil, ancak mücadeleyle kazanabiliriz. Biliyoruz ki gücümüz örgütlülüğümüzdür. Umut örgütlü gücümüzdedir. Şimdi örgütlü mücadeleyi büyütme zamanıdır.”