Amed’te kadın katliamları protesto edildi

  • kadın
  • 18:23 23 Mayıs 2024
  • |
img

AMED – Kadın katliamlarını protesto eden kadınlar, "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" dedi. 

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı ve Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) öncülüğünde, kadın katliamları Peyas'ta (Kayapınar) bulunan Roboski Parkı'nda protesto edildi. Eyleme, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanı Sultan Yaray, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Serra Bucak, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) aktivistleri ve çok sayıda kadın katıldı. 
 
SESSİZ PROTESTO
 
Eylemde konuşan Rosa Kadın Derneği Başkanı Suzan İşbilen, "Yıllardır kadına yönelik şiddet hiç durmadı ve her geçen gün artmaktadır. Günde 3-4 kadın katlediliyor. Bu, kadın katliamlarına karşı sessiz bir protestomuzdur" dedi.  
 
Ardından son 5 ayda katledilen kadınların ismi okundu ve oturma eylemi yapıldı.  Katledilen kadınların fotoğraflarının taşındığı eylemde "Jin jîyan azadî", "Bijî têkoşîna jinan", "Jin jîyan e jiyanê nekuje" , "Kadına uzanan eller kırılsın", "Kadın cinayetleri politiktir", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Yaşasın kadın dayanışması" ve "Bijî berxwedana jinan" sloganları atıldı.