Hasta tutuklu Babaoğlu'ndan şiir kitabı: Zindan aşkla yatılır

img

URFA - Hasta tutuklu Burhan Babaoğlu, kaleme aldığı şiirlerini “Zindan aşkla yatılır” isimli kitabında topladı.

Balıkesir Kepsut L Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan hasta tutuklu Burhan Babaoğlu’nun kaleme aldığı “Zindanda aşkla yatılır” şiir kitabı çıktı. Babaoğlu'nun “Güneşe yürüyenlere” ithaf ettiği kitabı, İzan Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı. 
 
28 yıldır cezaevinde tutulan Babaoğlu, eserinde özlem, direniş, aşk, acı, umut, arkadaşlık temalarını işliyor. Müebbet hapis cezası alan Babaoğlu, aldığı cezayı eserinde şu dizeler ile anlatıyor:“…Varsın onlarca müebbet / binlerce yıl versinler / zindan aşkla yatılır ey dost./ Aşk gönülden gelen Güneş /olduktan sonra,/ Güneşle zindan /müebbetten öte /muhabbetle yatılır ancak.…”
 
'IŞIĞA YOL VERENLER'
 
Babaoğlu, “Özgürlük için” şiirinde ise özgürlüğe biçtiği anlamı şöyle özetliyor: “…Uğuruna zindanlar genç fidan dolu/ Mezarına borçlu yazan yürekle dolu/ Dağları deviren irade dolu/ Kızıl şallara sarıldık, hep senin için / Can kıran fırtınalar dindi deniz oldu/ Işığa yol verenler ülkede cemre oldu / Bir nebze özgür soluk, hep senin için/ Uzandı on binler beden yol oldu.”
 
BURHAN BABAOĞLU KİMDİR?
 
Burhan Babaoğlu, 1969 yılında Urfa’nın Siverek ilçesinde dünyaya geldi. Haran Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğrencisiyken siyasal faaliyetlerinden dolayı 1992 yılında tutuklanan Babaoğlu, dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yargılandı ve müebbet hapis cezası aldı. Babaoğlu cezaevindeyken Özgür Gündem gazetesi muhabiri olan kardeşi Nazım Babaoğlu, bir haber için çıktıktan sonra kaçırıldı ve o tarihten sonra kendisinden haber alınamadı. “Örgüt üyesi ve yöneticisi olmak” iddiasıyla 28 yıldır cezaevinde tutulan Babaoğlu, İnsan Hakları Derneği (İHD) hasta tutuklular listesinde yer alıyor.  
 
Balıkesir Kepsut L Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan Babaoğlu, bu süreçte tedavisi engellendiği için bir gözünü kaybetti. Ayrıca omuriliğinde tümör tespit edilen Babaoğlu, 23 Ekim 2017 tarihinde ameliyat edildi. 28 yıldan bu yana cezaevinde tutulan Babaoğlu'nun kaleme aldığı öykü ve yazılar bir çok dergide yayınlandı. 
 
Babaoğlu'nun ilk olarak “Karanfilleri taze kaldı" isimli öykü kitabı yayınlanmıştı.