Mikaîl Aslan ve Cemîl Qoçgîrî’nin ‘Rû bi Rû’ albümü yayında

img

HABER MERKEZİ - Mikaîl Aslan ve Cemîl Qoçgîrî´nin 3 yıldır üzerinde çalıştıkları “Rû bi Rû (Yüz yüze)” albümü dinleyiciyle buluştu.

Mikaîl Aslan ve Cemîl Qoçgîrî´nin “Rû bi Rû' (Yüz yüze)” albümü, dinleyiciyle buluştu.  Album,  Zazakî, Kurmancî, Ermenice ve Türkçe şarkılar ile iki enstrümantal eserden oluşuyor. Kalan Müzik etiketini taşıyan albüm, 3 yılda tamamlandı.

20 YILLIK DOSTLUĞA ADANDI

Sanatçılar, gelenek ile yenilik arasında bir arayışa odaklandıkları albüme yazdıkları metinde şu ifadelere yer verdi: “Dostun bahçesinde, gülün gül ile tartıldığı terazide 'Rû bi Rû' (Cemâl Cemâle) durduk. Üç yılda tamamladığımız bu albümü, yirmi yıllık dostluğumuza adıyoruz.”

BİRÇOK ŞAİRDEN BESTELER YER ALIYOR

Albümde Doğan Munzuroğlu, Cemal Taş, Cengiz Aslan, Selîm Temo, Ayşe Şavaqî, Ibrahîmê Xaşxaşe ve Orhan Güldağ gibi şairlerin şiirlerinden bestelenen parçalara yer verildi. “Sasun” adlı Ermeni halk şarkısının yanı sıra iki enstrümantal eserin de bulunduğu albümde, Neşet Ertaş'ın Mahzunî Şerif'e yazdığı “Neşet’ten Mahzunî’ye” adlı şiirden yapılan beste de yer aldı. Müziği Mikaîl Aslan’a ait olan beste, 2021 yılında hayatını kaybeden Hasan Saltık’a ithaf edildi.

Albümün lansman konseri, 26 Mart’ta Almanya’nın Rüsselsheim şehrinde gerçekleşecek.