26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başlıyor

img

ANKARA - Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 26’ncısı 31 Mayıs'ta 64 filmle izleyicilerle buluşacak. 

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 26’ncısı  “Daha Fazlası, Daha Azı Değil” temasıyla izleyicisiyle buluşmaya hazır. Kibele Yarman'ın imzasını taşıyan üç farklı afişte kadınların hak mücadelesi ve sinemadaki yerlerine vurgu yapıldı. Gösterimleri Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda gerçekleşecek festivalde dokuz bölümde dünyanın dört bir yanından toplam 64 film izleyiciyle buluşacak.
 
Festival, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Goethe Institut, Fransız Kültür Merkezi, Kendine Has, İstanbul Vakfı, Last Penny gibi kurumların katkılarıyla gerçekleşecek. Programda ülkelerinin filmleri gösterilen Avusturya, Danimarka, Kanada, Lüksemburg, Meksika elçilikleri de festivale destek verdi.
 
BİLETLER 27 MAYIS'TA SATIŞTA
 
İzleyiciyle 31 Mayıs’ta buluşacak olan festivalin Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda gerçekleşecek gösterimleri için biletler tam 40 TL, öğrenci 20 TL olarak 27 Mayıs saat 12.00’den itibaren satışta olacak.
 
ÖĞRENCİLERE BİN HEDİYE BİLET
 
Ankara Büyükşehir Belediyesi, öğrencilere festivalde bin bilet hediye edecek. Öğrenciler, Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda festival boyunca her gün saat 11.00’de dağıtılmaya başlanacak kontenjan dahilindeki askıda biletleri alıp, o günün Uçan Süpürge seanslarından istedikleri filmi ücret ödemeden izleyebilecek.
 
ÖDÜLLER AÇILIŞ GECESİ VERİLECEK
 
Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin her yıl sinemadaki kadın emeğinin altını çizmek, yeni kuşak kadın sinemacıları cesaretlendirmek üzere verdiği ödüller 31 Mayıs akşamı düzenlenecek açılış gecesinde sahiplerine takdim edilecek. Festivalde Onur Ödülü oyuncu Tilbe Saran’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncu Asiye Dinçsoy, yönetmen-senarist Belmin Söylemez ve kurgucu Selda Taşkın’a, Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Öyküsu Özyürek’e verilecek.
 
ÖZEL GÖSTERİMLER
 
Festivalin Özel Gösterimler bölümü kapsamında; Tilbe Saran’ın başrolünde olduğu "Çekmeceler", Asiye Dinçsoy’un rol aldığı "Toz Bezi", Selda Taşkın’ın kurgusunu yaptığı "Ela ile Hilmi ve Ali" ile Öyküsu Özyürek’in rol aldığı "Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada" filmleri izleyiciyle buluşacak.
 
ÖDÜLLÜ FİLMELER 
 
Alice Diop’un yılın en çok tartışılan filmlerinden birine dönüşen ve bu yıl Fransa’nın Oscar adayı olan filmi "Saint Omer" ve Joanna Hogg’un yeni filmi "Sonsuz Sır" da (The Eternal Daughter) Uçan Süpürge’de gösterilecek filmler arasında yer alıyor. Usta yönetmen Margarethe von Trotta’nın 2023 Berlin Film Festivali’nde yarışan Ingeborg Bachmann portresi "Ingeborg Bachmann - Çölün Kalbine Yolculuk", Ankara’daki ilk gösterimini Uçan Süpürge kapsamında gerçekleştirecek. Bask yönetmen Estibaliz Urresola Solaguren’in 2023 Berlin Film Festivali’nden ödülle dönen filmi "20.000 Arı Türü" de  (20,000 Species of Bees) festival programında yer alıyor.