Meclis ‘işkence’ önergesini reddetti

img
ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “işkence” kelimesi yer aldığı önergelerin reddedilmesine tepki göstererek, “Bugün itibariyle bu işkence iddialarını parlamentoya taşıyacağım” dedi.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, MST Tv’de eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman döneminde verilen önergede “işkence” kelimesinin kaba ve yaralayıcı olarak adlandırılarak, reddedilme politikasının devam ettiğini söyledi. Tanrıkulu, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Bu dönemde, parlamentoda ‘Şu yurttaşımızın işkence gördüğü iddiası doğru mudur?’ diye Parlamento Başkanlığına bir soru önergesi versek, Parlamento Başkanlığı bu soru önergemizi geri gönderecek. Neden mi? ‘Efendim işkence kaba ve yaralayıcı bir tabirdir. Siz soru önergesinde bunu kullanamazsınız’ Ya işkence ceza yasasında suç! Böyle bir iddiayı parlamentoda sormazsak, Bakanlığa sormazsak, nerede soracağız?”
 
KAHRAMAN'IN UYGULAMASI 
 
Meclis Başkanı Kahraman döneminde bu uygulamanın başladığını hatırlatan Tanrıkulu, “Milletvekillerinin işkence var iddialarına ilişkin soru önergeleri iade edilmeye başlandı. Parlamento tarihinde ilk defa İsmail Kahraman döneminde başladı. Bir kez daha söylüyorum: Bir milletvekili olarak, bir insan hakları savunucusu olarak kendisine hakkımı helal etmiyorum. Bu kadar açık. Çünkü parlamentoyu, milletvekilleri bakımından değersiz hale getirmenin yolunu o zaman kendisi açmaya çalıştı, şimdi kendisi de bir hukuk profesörü olan Mustafa Şentop o yoldan ilerliyor. Ama ben bugün itibariyle bu işkence iddialarını parlamentoya taşıyacağım” dedi.